NFZ odpowiada pacjentom z HCV: nie zamierzamy oszczędzać na leczeniu Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ uspokaja pacjentów i przekonuje, że zaproponowane w projekcie zarządzenia zmiany mają na celu poprawienie dostępności do leczenia w ramach programu lekowego. Fot. archiwum

Pacjenci żyjący z HCV obawiają się o ciągłość terapii. Wszystko przez projekt zarządzenia prezesa NFZ wprowadzającego zasadę, że szpitale realizujące program terapii WZW C mają stosować leki zakupione w ramach przetargu centralnego. Obecnie, samodzielnie dopasowują one terapie dla konkretnych pacjentów.

Radość pacjentów z HCV po wprowadzeniu przez Ministerstwo Zdrowia na listę leków refundowanych wszystkich najnowocześniejszych terapii stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C nie trwała długo. Wszystko przez projekt zarządzenia Prezesa NFZ ogłoszony kilka dni przed majowym weekendem, wprowadzający zasadę, że szpitale realizujące program terapii WZW C mają stosować leki zakupione w ramach przetargu centralnego.

Jak informuje nas Barbara Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" z projektu wynika, że lekarzom odebrany będzie wybór leku oparty o kryteria medyczne. 

Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV optymalna terapia zakażeń HCV obejmuje cztery różne schematy. Zgodnie z obowiązującą, opublikowaną w stosownym obwieszczeniu decyzją Ministra Zdrowia, pacjenci z WZW C nabyli do nich prawo, jako do świadczenia gwarantowanego w ramach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych w Polsce.

- O wyborze odpowiedniego schematu leczenia, w myśl zaleceń ekspertów i kształtu programu lekowego, powinien decydować lekarz prowadzący, w oparciu o sytuację kliniczną pacjenta. Przed rozpoczęciem terapii HCV konieczne jest zwłaszcza sprawdzenie potencjalnych interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez chorego oraz ewentualnych przeciwwskazań medycznych, które mogą mieć wpływ nie tylko na skuteczność i dawkowanie, ale co najważniejsze - na bezpieczeństwo zastosowanego leczenia - komentuje Pepke. 

Jeśli zarządzenie NFZ wejdzie w życie, lekarze będą mogli leczyć tylko tym lekiem, który zostanie zakupiony w ramach scentralizowanego przetargu, a to dla części pacjentów może okazać się terapią daleką od optymalnej. - Projekt zarządzenia zostawia wprawdzie furtkę umożliwiającą zakup innego leku, ale tylko dla 5 procent pacjentów - dodaje prezes.

Pepke przyznaje, że na razie pacjenci mają tylko obawy, bo projekt zarządzenia sformułowany jest niejasno, ale intencje NFZ wydają się oczywiste. Jak twierdzi prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", Funduszu - biorąc najprawdopodobniej pod uwagę wyłącznie względy ekonomiczne - chce wymusić na lekarzach stosowanie leczenia najtańszego. 

Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ uspokaja pacjentów i przekonuje, że zaproponowane w projekcie zarządzenia zmiany mają na celu poprawienie dostępności do leczenia w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2)".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH