NFZ: od stycznia zmiana w sprawozdawczości lekarzy POZ

Od stycznia 2011 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych - wynika z projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jacka Paszkiewicza.

Jak powiedział PAP Andrzej Troszyński z NFZ, projekt zarządzenia jest konsekwencją rozporządzenia ministra zdrowia. Chodzi o gromadzenie i przechowywanie danych, które świadczeniodawcy są zobowiązani przekazywać Funduszowi.

– Zmiana dotyczy sposobu przekazywania danych dotyczących udzielonych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, od 1 stycznia 2011 r. świadczeniodawcy będą przekazywali dane z identyfikacją niektórych grup pacjentów, będzie to dotyczyło dzieci i młodzieży – podkreślił Troszyński.

Dodał, że chodzi o wizyty domowe lekarzy i pielęgniarek oraz o obowiązkowe szczepienia. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmianę negatywnie ocenia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie (WPZ), zrzeszające lekarzy POZ.

"Informacje te (dane, które mają być przekazywane do NFZ – PAP) nie służą w niczym ani pacjentowi, ani lekarzowi, a jedynie wydłużą procedurę przyjęć, a NFZ nie potrafi prawidłowo obsłużyć nawet tych danych które pobierane są dzisiaj" – zaznaczyła prezes WPZ Bożena Janicka w oświadczeniu przekazanym PAP.

– Ponadto będziemy musieli kolejny raz opłacić modyfikacje oprogramowania wykorzystywanego do sprawozdawczości i rozliczeń – dodała.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski powiedział, że obecnie lekarze prowadzą w tej sprawie rozmowy z NFZ.

– Podzielam pogląd, że dodatkowa sprawozdawczość nie może odbywać się kosztem pacjentów. Dlatego pożądane byłoby, aby prowadzili ją pracownicy administracyjni. Konieczne są dodatkowe środki finansowe – podkreślił wiceminister.

Twardowski dodał, że zmiana przepisów ws. sprawozdawczości jest niezbędna, ponieważ takie są wymogi i zalecenia UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH