NFZ: od 10 do 20 września bezpłatne badania spirometryczne

Od 10 do 20 września w ramach obchodów III Światowego Dnia Spirometrii w Polsce wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach spirometrycznych, pozwalających ocenić czynność płuc - zachęca NFZ.

Listę placówek, które będą prowadziły badania, można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał na swej stronie internetowej, że tegoroczny Dzień Spirometrii poświęcony jest wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie, a jego hasło przewodnie brzmi: "Oddychaj czystym powietrzem".

Jak podkreślono, na zanieczyszczenie powietrza, a tym samym i naszych płuc, ma wpływ palenie tytoniu. "Na jego skutki narażone są zarówno osoby palące, jak i niepalące. Tzw. bierne palenie ma skutki długofalowe i wpływa na rozwój rozmaitych chorób układu oddechowego, także chorób serca i nowotworów. Osoby palące powinny zdawać sobie sprawę, że narażają siebie i swoich bliskich na ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Zaprzestanie palenia wydłuży i poprawi jakość życia zarówno palacza, jak i jego otoczenia" - przekonuje Fundusz.

W związku z tym do udziału w badaniach układu oddechowego i wydolności płuc powinni zgłosić się szczególnie palacze czynni i bierni.

Przed badaniem personel medyczny będzie prosił o wypełnienie ankiety, a wraz z wynikiem pacjent otrzyma od lekarza list opisujący ewentualne problemy zdrowotne.

Organizatorami akcji, koordynowanej przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, są European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundtion (ELF).

Patronat nad obchodami III Światowego Dnia Spirometrii w Polsce objęli prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Wojskowy Instytut Medyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH