NFZ: nocnej i świątecznej opieki będzie udzielać o 79 więcej świadczeniodawców niż obecnie Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00 - informuje rzecznik prasowy NFZ. Fot. Archiwum

W związku z wejściem w życie tzw. sieci szpitali, od 1 października zmienia się organizacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Na mocy ustawy muszą ją zorganizować zakwalifikowane do sieci szpitale I, II i III poziomu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Od 1 października takiej pomocy będzie udzielać 498 świadczeniodawców. To o 79 więcej niż obecnie - informuje Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ.

Rzecznik Funduszu zwraca uwagę, że zmianie mogą ulec przede wszystkim miejsca udzielania świadczeń. Wykazy nowych placówek, które od 1 października od godz. 8 rano będą przyjmować pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej są dostępne na stronach internetowych Centrali NFZ oraz wszystkich oddziałów wojewódzkich Funduszu. http://www.nfz.gov.pl/.

Ponadto przez cały najbliższy weekend czyli od piątku tj. 29 września od godz. 18 do poniedziałku tj. 2 października do godz. 8 rano pracownicy NFZ będą dyżurować pod specjalnymi numerami telefonów i udzielać informacji pacjentom. Numery telefonów znajdują się na stronach NFZ.

- Należy przypomnieć, że placówki medyczne, którym 30 września 2017 r. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 w niedziele 1 października. Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00 - podaje Sylwia Wądrzyk.

Nie ulegają zmianie zasady korzystania ze świadczeń. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent ma prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ - pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

- Zmiany mają służyć skróceniu kolejek w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć, gdzie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej interwencji medycznej często musieli czekać w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą do lekarza POZ. Dla tych, lżej chorych osób, szpital zapewni pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pozwoli to skrócenie kolejek i udzielenie pomocy pacjentom adekwatnej do ich stanu zdrowia - podsumowuje rzecznik prasowy NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH