NFZ naprawił błąd w zarządzeniu dotyczącym opieki psychiatrycznej

- To techniczna pomyłka - oświadczył rzecznik NFZ Andrzej Troszyński w reakcji na materiał TVN24, informujący że NFZ na mocy zarządzenia prezesa Funduszu chce oszczędzać i skierować wszystkie chore dzieci cierpiące na anoreksję czy stany lękowe do zaledwie trzech ośrodków w całej Polsce.

Wynikało to z zarządzenia nr 44/2012/DSOZ z 19 lipca br. ws. określania warunków zawierania i realizacji umów w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Przedstawiona przez TVN i wypowiadającego się w tej sprawie przed kamerą prof. Tomasza Wolańczyka, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, wizja ograniczenia dostępności dla chorych miała dość negatywny wydźwięk.

Młodzi ludzie z anoreksją, bulimią, zaburzeniami lękowymi i natręctwami, którzy byli leczeni w trzydziestu krajowych ośrodkach, zgodnie z rozporządzeniem mieli szukać pomocy w zaledwie trzech oddziałach leczenia nerwic.

Rzecznik NFZ w tym samym programie przyznał, że taka treść zarządzenia wynikła z technicznej pomyłki i oświadczył, że niezwłocznie opublikowany zostanie dokument naprawiający ten błąd. Zgodnie z jego zapowiedzią w środę (25 lipca) na stronie internetowej Funduszu ukazało się kolejne zarządzenie (nr 46/2012/DSOZ z dnia 25 lipca).

- Prezes NFZ w dzisiejszym zarządzeniu naprawiła oczywisty błąd natury technicznej popełniony w jednym z załączników przez urzędnika Funduszu. Wyrażone w jednej ze stacji telewizyjnych sugestie profesora Wolańczyka jakoby miało to być zamierzone działanie, mogą budzić w tej sytuacji tylko zdziwienie - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński.

Zarządzenia prezes Funduszu są implementacją rozporządzeń ministra zdrowia, umożliwiające zawieranie i realizację świadczeń w określonych zakresach, które finansuje NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH