NFZ komunikuje: nie planujemy limitowania procedur transplantacyjnych

Wnioski, jakie wyciągnął prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej z listu wiceprezesa NFZ z 27 listopada 2012 r., nie mają żadnego uzasadnienia ani w treści listu, ani w rzeczywistości - informuje NFZ w komunikacie opublikowanym na stronie Funduszu we wtorek (8 stycznia).

Płatnik wskazuje, że o ''priorytetowym traktowaniu przez Fundusz procedur przeszczepowych świadczy wyodrębnienie w umowach ze świadczeniodawcami środków finansowych przeznaczonych wyłącznie na sfinansowanie tych procedur''.

W przypadku, gdy świadczeniodawca wykonał więcej takich świadczeń niż przewidywano w umowie, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ każdorazowo zwiększają kwotę zobowiązania - zapewnia Fundusz w komunikacie i dodaje, że wszystkie wykonane przeszczepienia są finansowane przez NFZ.

Czytaj: Prof. Rowinski: nie można limitować transplantacji

''Zasada ta jest niezmienna od kilku lat. Co więcej, doceniając znaczenie transplantacji narządów dla ratowania życia ludzkiego, a jednocześnie w celu zmniejszenia ryzyka finansowego świadczeniodawców, NFZ dokonał na 2013 r. korzystnych zmian w zakresie świadczeń transplantologicznych: podwyższono wycenę punktową świadczeń związanych z pobraniem narządów do transplantacji, objęto dodatkowo finansowaniem także koszty ponoszone w związku z wyjazdem zespołu lekarsko-pielęgniarskiego do pobrania narządu w sytuacji odstąpienia od pobrania z przyczyn obiektywnych, utworzono możliwość sfinansowania wyjazdów zespołów pobierających narządy w sytuacjach, gdy ostatecznie z przyczyn medycznych nie doszło do ich przeszczepienia'' - czytamy w komunikacie.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH