NFZ: 3 mln zł więcej na sprzęt i środki ortopedyczne

Zgodnie z najnowszym planem finansowym na 2011 rok Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na dopłaty do sprzętu i środków ortopedycznych około 603 mln zł. Plan nie uwzględnił jednak podwyżki VAT na tego typu sprzęt.

Pomimo uwolnienia rezerwy NFZ nie przeznaczył żadnych dodatkowych środków na refundację sprzętu dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Dostęp niepełnosprawnych do sprzętu ortopedycznego ograniczają także limity narzucane przez Ministerstwo Zdrowia, które określają, do jakiej wysokości i jak często NFZ może refundować zakup sprzętu. W niektórych grupach produktów nie były one zmieniane od 10 lat. Najgorsza sytuacja dotyczy grupy wyrobów protetycznych na zamówienie.

Pacjenci muszą dopłacać praktycznie do każdego wyrobu. Udział środków publicznych w finansowaniu zakupu protezy wynosi od 2 do 35 proc.(w zależności od danego wyrobu).

Resztę musi dopłacić pacjent, a wysokość dopłat to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo na realizację zlecenia pacjenci muszą czekać. Wielomiesięczne kolejki dotyczą m.in. wózków inwalidzkich, protez kończyn, aparatów słuchowych czy pomp infuzyjnych. Np. pacjenci z województwa pomorskiego oczekują 20 miesięcy na aparaty słuchowe.

- W 2004 r. nakłady na zaopatrzenie w sprzęt medyczny i środki pomocnicze wyniosły 386,5 mln zł, a w 2011 ok. 600 mln zł. Systematycznie więc rosną - odpowiada portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.


Najnowsze założenia finansowe Funduszu zakładają wzrost środków na ten cel o ponad 3 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH