NCBJ: wykryty radioaktywny jod w atmosferze nie miał wpływu na zdrowie Nad naszym krajem zmierzono aktywność jodu wynoszącą 5 mikrobekereli na metr sześcienny. Fot. PW

Wykryty w atmosferze radioaktywny jod nie stwarza zagrożenia dla zdrowia - poinformowało w czwartek (23 lutego) PAP Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

NCBJ odniosło się w ten sposób do informacji francuskiego instytutu bezpieczeństwa jądrowego (IRSN). W komunikacie przekazał on, że w drugim tygodniu stycznia 2017 r. w atmosferze nad Europą wykryto śladowe ilości radioaktywnego jodu. Na stronie IRSN podano, że źródło jodu jest nieznane.

Ze wstępnych doniesień wynika, że po raz pierwszy wzrost stężenia wykryto w drugim tygodniu stycznia nad północną częścią Norwegii - informował IRSN.

W styczniu jod-131 wykryto również nad Finlandią, Polską, Czechami, Niemcami, Francją i Hiszpanią.

Nad naszym krajem zmierzono aktywność jodu wynoszącą 5 mikrobekereli na metr sześcienny.

- Śladowe ilości izotopu jodu-131 wykryte w okresie 9-16 stycznia br. na terenie Polski nie stanowiły żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska - poinformowała w środę w komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki.

Informacje o wzroście stężeniu jodu podchwyciły m.in. media społecznościowe. Odnosząc się do zapytań o zagrożenie dr Andrzej Strupczewski z NCBJ zaznacza, że ilość radioaktywnego jodu była na granicy wykrywalności i zagrożenia nie stanowiła.

- Były to ilości mikroskopijne i ich wykrycie jest dowodem doskonałości aparatury pomiarowej, a nie wskaźnikiem zagrożenia dla zdrowia lub środowiska - podkreśla.

Jak tłumaczy, sieć monitoringu działająca w krajach Unii Europejskiej pozwala gromadzić próbki aerozoli (z wydajnością 700-900 m sześciennych na godzinę). Posiada też przyrządy pomiarowe pozwalające wykrywać śladowe ilości radionuklidów.

Stężenie jodu w postaci cząsteczkowej nad Francją oceniono na 0,3 mikrobekerela na metr sześcienny, a łączne aktywności jodu cząsteczkowego i gazowego oceniono na 1,5 mikro-Bq/m3.

- Mikro - to jedna milionowa, a bekerel to jeden rozpad atomu na sekundę. Dla porównania można dodać, że w ciele człowieka zachodzi 31 tys. rozpadów na sekundę samego potasu K-40, który wchłaniamy z każdą kroplą mleka matki lub mleka z butelki. Jeżeli w mleku nie ma radioaktywnego potasu, to znaczy, że jest to woda, a nie mleko - napisał w komentarzu eksperckim dr Strupczewski.

Jak przypomina, obecny przypadek wykrycia śladowych stężeń jodu w atmosferze nie jest jedynym.

- W poprzednich przypadkach dochodziło do wykrycia znacznie większych stężeń jodu. Także wówczas zarówno IRSN jak i urzędy dozoru jądrowego stwierdzały, że nie ma żadnego zagrożenia - podkreślił.

Np. 30 listopada 2011 roku IRSN poinformował o wykryciu jodu nad Francją - o stężeniach dochodzących do 20 mikro bekereli na metr sześcienny, a jeszcze większych w atmosferze nad Austrią i Węgrami.

Jak podkreślał w swym komunikacie IRSN, chociaż te koncentracje udało się pomierzyć, były one zbyt małe, by mogły wpływać na zdrowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH