Myślenice: i tu znieczulają gazem rozweselającym do porodu

Znieczulenie do porodu podtlenkiem azotu, potocznie zwanym gazem rozweselającym, jest coraz powszechniej stosowane na oddziałach ginekologicznych. Od niedawna mogą z niego skorzystać bezpłatnie także kobiety rodzące w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Myślenicach.

Znieczulenie polega na podaniu rodzącej do wdychania gazu będącego mieszaniną podtlenku azotu i tlenu (w stosunku 50 na 50). Zdaniem ginekologów ta forma uśmierzania bólu jest bezpieczna zarówno dla matki jak i dla dziecka, a dodatkowo ma tę przewagę nad innymi metodami znieczulenia, że dziecko po jego zastosowaniu rodzi się w znacznie lepszej formie.

Z tego też powodu pacjentki są bardzo zainteresowane możliwością skorzystania z gazu rozweselającego podczas porodu. Ponieważ przeciwwskazań do jego zastosowania nie ma, każda kobieta, która poprosi o takie znieczulenie może je otrzymać.

Niezaprzeczalną zaletą tej metody jest fakt, że pacjentka oddychając mieszaniną gazów przez specjalną maseczkę samodzielnie dawkuje znieczulenie. Działanie gazu staje się odczuwalne po kilku wdechach i utrzymuje się przez kilka minut po zaprzestaniu podawania.

Bardzo istotny jest też fakt, że podtlenek azotu jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Dlatego lecznice oferują go rodzącym bezpłatnie. Specjaliści podkreślają jednak, że ta forma znieczulenia, nie dorówna skuteczności, jaką daje znieczulenie zewnątrzoponowe.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jednak nie jest osobno kontraktowane, ale wchodzi w skład całej procedury porodowej. Ponieważ jest drogie, rzadko kiedy szpital godzi się na podawanie go rodzącym na życzenie. Odpłatnego podawania tej formy znieczulenia zakazało natomiast Ministerstwo Zdrowia. W tej sytuacji pacjentkom pozostaje gaz rozweselający, z którego chętnie korzystają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH