Skojarzone leczenie interferonem i avastinem chorych na nowotwory nerek przedłuża okres życia pacjentów bez progresji choroby do 18 miesięcy i poprawia komfort życia pacjentów. - To niewątpliwy przełom w leczeniu nowotworów nerki - powiedział podczas czwartkowej (4 września) konferencji prasowej prof. Cezary Szczylik, kierownik Oddziału Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Taki efekt terapeutyczny - zahamowanie rozwoju nowotworów nerek, zmniejszenie skutków ubocznych stosowanego leczenia oraz dłuższy okres pomiędzy rzutami choroby - udało się osiągnąć dzięki właściwościom obu leków.

Jak wyjaśniał podczas konferencji prof. Szczylik, rak nerki jest w zasadzie odporny na hormonoterapię i chemioterapię, dlatego też w jego leczeniu stosowanie chemioterapii jest na granicy błędu lekarskiego. Interferon natomiast - to immunoterapia, stymulująca organizm (układ odpornościowy) pacjenta do obrony przed rakiem nerki. Wpływa też hamująco na proces produkcji większości białek, powstrzymuje podziały komórkowe.

- Niestety tylko część pacjentów odpowiada na leczenie interferonem - powiedział prof. Szczylik. - Skojarzony jednak z avastinem dwukrotnie wydłuża okresy przeżycia bez progresji choroby. Avastin bowiem potęguje działanie interferonu, blokując białko (VGFR) stymulujące wzrost, rozwój i procesy naprawcze naczyń krwionośnych guza.

Zahamowanie procesu rozwoju nowych naczyń w obrębie guza i jego okolicach (procesu angiogenezy) powoduje ograniczenie zaopatrzenia guza w krew, która jest niezbędna dla wzrostu i rozprzestrzeniania się nowotworu w organizmie. Oznacza to, że nie powstają nowe naczynia krwionośnie, a brak dopływu krwi powoduje także kurczenie się i obumieranie powstałych wcześniej naczyń krwionośnych, co powoduje kurczenie się samego guza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH