Monitorowanie zespołu FAS: nie mamy dobrych rozwiązań

Dzieci z uszkodzeniem poalkoholowym rodzą się w takich populacjach, w których ludzie piją. Popatrzmy, jaki jest odsetek osób pijących w Polsce, jakie jest ogólne spożycie alkoholu w naszym kraju. Statystycznie najwięcej pije młodych kobiet w wieku rozrodczym - mówi wywiadzie dla Gazety Wyborczej dr Teresa Jadczak-Szumiło, psycholog rozwojowy.

- Być może dzieci z FAS (ang. Fetal Alkohol Syndrome - alkoholowy zespół płodowy, który jest skutkiem działania alkoholu na mózg dziecka w okresie płodowym) w domach dziecka jest rzeczywiście więcej, niż gdzie indziej, bo rodzice stracili prawo do opieki nad nimi z powodu jakichś kłopotów życiowych np. z powodu uzależnień - mówi dr Jadczak-Szumiło.

Przyznaje jednak: - Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, ile jest dzieci z zespołem FAS w Polsce, bo nie mamy takiej wiedzy. Nie mamy dobrych rozwiązań do monitorowania zjawiska uszkodzeń poalkoholowych u dzieci - stwierdza.

Teresa Jadczak-Szumiło podaje przykład Kanady, gdzie prowadzi się dobry pomiar epidemiologiczny: - Tam na 1000 urodzeń aż 10 dzieci ma FAS. Bierzemy poprawkę, że w Kanadzie są skupiska rdzennych Amerykanów, którzy są pokoleniowo uzależnieni od alkoholu, żyją w rezerwatach, gdzie większość z nich pije i ich dzieci są uszkadzane - wyjaśnia.

- My takich enklaw nie mamy, ale wstępne dane pozwalają szacować liczbę dzieci zbliżoną do średniej europejskiej, czy 4-5 dzieci na 1000 urodzeń. To jest i tak duży odsetek, bo tych dzieci jest więcej, niż dzieci z Zespołem Downa, czy autyzmem - podaje Teresa Jadczak-Szumiło.

Więcej: lodz.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH