Okazuje się, że i Polska może poszczycić się sukcesami w zakresie opieki medycznej. Niewątpliwie takim sukcesem jest poziom prewencji oraz terapii zawałów serca i udarów mózgu.

Ministerstwo Zdrowia od 2003 roku finansuje Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, przypomniano podczas konferencji Polski Sukces – Promocja Zdrowia, organizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM).

Jeszcze w 2005 roku poziom umieralności przedwczesnej z powodu chorób układu krążenia ogółem w Polsce był, podobnie jak w poprzednich kilku dekadach, dużo wyższy niż w 15 krajach UE.

- Odnotowaliśmy jednak istotną poprawę w porównaniu do średnich wskaźników w całej Europie. Jeśli w Polsce zostanie utrzymane obecne tempo redukcji umieralności przedwczesnej z przyczyn sercowo-naczyniowych, to osiągnięcie wskaźników Unii Europejskiej z 2005 r. nastąpi po ok. 12 latach, tj. w 2015 roku dla kobiet i 2019 roku dla mężczyzn - podaje prof. Grzegorz Opolski, kierownik kliniki kardiologii WUM.

Z analiz ekspertów WHO wynika że ok. 80 proc. przypadków chorób serca, udarów mózgu oraz cukrzycy typu II, a także ok. 40 proc. nowotworów można uniknąć, o ile uda się wyeliminować najważniejsze czynniki ryzyka (Raport WHO, Gaining Heath 2006). Dzięki konsekwentnym działaniom związanym z edukacją zdrowotną oraz nowoczesną profilaktyką chorób serca i naczyń można zmniejszyć nie tylko umieralność, ale także ograniczyć chorobowość, niepełnosprawność i poprawić jakość życia milionów kobiet i mężczyzn w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH