Mniej samobójstw to m.in. efekt lepszej opieki psychiatrycznej FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Z danych statystycznych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2015 r.  istotnie, bo o 8 proc. - zmniejszyła się w naszym kraju liczba samobójstw. To pół tysiąca osób mniej samobójstw.

W roku 2014 statystyka ta wskazywała na 6 165 zgonów, w tym: 5 237 mężczyzn i 928 kobiet. W ostatnim roku wartości te były istotnie niższe, odpowiednio: 5 688 zgonów (ogółem), 4 889 - mężczyzn oraz 799 kobiet.

Statystyczny samobójca w 2015 roku to mężczyzna, w wieku 20-39 lat, mieszkający na wsi, kawaler, z podstawowym wykształceniem, z konfliktem w rodzinie.

Najczęściej wybieranym sposobem dokonywania prób samobójczych było powieszenie się, najrzadziej zażycie trucizny.

Najwięcej prób samobójczych podejmowano w województwie śląskim - 1 511, z czego 687 prób zakończyło się zgonem. Najrzadziej próby samobójcze podejmowano w woj. opolskim (235 razy, z czego 144 zakończyły się zgonem).

Najczęstszym powodem podjęcia próby samobójczej były nieporozumienia rodzinne (1 341) oraz zaburzenia psychiczne (1 124).

Próby samobójcze podjęło aż osiemdziesięcioro dzieci w wieku 5-14 lat.

Zdaniem prof. Piotra Gałeckiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Łodzi, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, spadająca liczba samobójstw to efekt pracy wszystkich zaangażowanych w pomoc osobom chorym psychicznie.

Zdecydowana większość nieskutecznych prób samobójczych, jego zdaniem, nie jest ujmowana w kartotekach policji. Są to próby podejmowane w samotności, pod wpływem impulsu, w stanie upojenia alkoholowego.

W wielu przypadkach rodzinie ofiary zależy na zatajeniu prawdy. Statystki europejskie wskazują, że prób samobójczych jest dziesięć razy więcej niż samobójstw dokonanych.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH