Mleko matki wspomaga rozwój mózgu u wcześniaków Mleko matki wspomaga rozwój mózgu u wcześniaków. Fot. Shutterstock

Karmienie wcześniaków mlekiem z piersi - w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm - może wspomagać rozwój ich mózgów i zapobiegać występowaniu różnorakich problemów neurologicznych.

Takie wnioski wypływają z nowego badania przedstawionego podczas konferencji Pediatric Academic Societies 2016.

W ostatnich tygodniach ciąży, gdy wiele narządów jest już w pełni wykształconych, układ neurologiczny nadal intensywnie się rozwija. Z tego powodu dzieci urodzone przedwcześnie często borykają się z licznymi zaburzeniami neurologicznymi. Jak można wspomóc rozwój ich mózgu już poza ciałem matki i zapobiec wystąpieniu poważnych powikłań? Postanowili to sprawdzić naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA).

Na potrzeby badania zatytułowanego „Wpływ spożycia mleka kobiecego w pierwszym miesiącu życia na rozwój mózgu wcześniaków” naukowcy obserwowali zróżnicowaną pod względem społeczno-demograficznym grupę 77 amerykańskich wcześniaków z oddziału intensywnej terapii noworodkowej. Wszystkim dzieciom wykonano dwa badania MRI mózgu: w czasie snu i w czasie czuwania. Oba przeprowadzono w terminie ich przewidywanego urodzenia, czyli kilka tygodni po faktycznym porodzie. Zdjęcia miały posłużyć naukowcom do oceny objętości mózgów dzieci oraz oszacowania powierzchni ich kory mózgowej.

- Okazało się, że wcześniaki, które w pierwszym miesiącu życia spożywały mleko matki w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm, miały lepiej rozwinięte mózgi, wykazujące znacznie mniej różnic w stosunku do dzieci urodzonych o czasie. Całkowita objętość ich tkanki mózgowej oraz powierzchnia kory była porównywalna do noworodków donoszonych - mówi dr Cynthia Rogers, główna autorka badania. Inaczej sytuacja wyglądała u maluchów karmionych wyłącznie mieszanką.

- Zmiany w objętości mózgu i powierzchni kory mózgowej mogą wpływać na iloraz inteligencji, powodować problemy z uwagą i regulacją emocjonalną w późniejszym życiu. Dlatego możemy podejrzewać, że indukowany mlekiem matki przyspieszony rozwój mózgu u wcześniaków może zapobiec wystąpieniu wielu z tych problemów i zapewnić lepsze wyniki rozwojowe - podkreśla dr Rogers.

Jak dodaje badaczka, w kilku wcześniejszych badaniach wykazano związek między przedwczesnym porodem a zaburzeniami psychicznymi w późniejszym dzieciństwie. - Wyniki naszych sugerują, że być może także przed nimi da się uchronić część wcześniaków - wyjaśnia.

- W kolejnych latach zamierzamy kontynuować obserwacje wspomnianej tu grupy dzieci, aby potwierdzić, że karmienie mlekiem matki naprawdę tak pozytywnie wpływa na mózg wcześniaków oraz może poprawić ich funkcje poznawcze - dodaje autorka pracy.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH