Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym: rozpoczęła się rywalizacja najlepszych

W czwartek (23 września) rozpoczęły się w Pszczynie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Do udziału w zawodach zostały zaproszone również zespoły z zagranicy.

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym to nie tylko rywalizacja o najlepszy wynik, ale także okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska. Każde zawody pozytywnie wpływają na codzienną służbę ratowników medycznych: skutkują sprawniejszymi akcjami ratującymi zdrowie i życie.

Impreza zakończy się w niedzielę (26 września). W zawodach uczestniczy kilkadziesiąt najlepszych krajowych zespołów ratownictwa medycznego, które zajęły w tym roku czołowe miejsca w eliminacjach regionalnych m. in. w Raciborzu, Białymstoku, Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie i Serocku.

PRM w liczbach
Przy okazji rywalizacji najlepszych zespołów warto przypomnieć statystyki dotyczące ratownictwa medycznego.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Ministerstwo Zdrowia, liczba zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) w Polsce wynosi w br. 1445,17, w tym 824,84 to zespoły podstawowe („P”) i 620,33 to zespoły specjalistyczne („S”).

Najwięcej zespołów ratownictwa medycznego pracuje w województwach: mazowieckim (178), wielkopolskim (114) i śląskim (154). Najmniej zespołów mają województwa opolskie (41) i świętokrzyskie (45).

W całej Polsce, zatrudnionych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego jest 11 179 ratowników medycznych i 5 808 lekarzy. W 2008 r., interweniowali oni 3 109 494 razy, natomiast w 2009 r.  – 2 984 036.

Na ratownictwo medyczne w 2007 r. państwo przeznaczyło 1 146 596 000 zł, w 2008 r. –  1 471 283 000 zł, w 2009 r. – 1 730 500 000 zł i tyle samo w 2010 r.   

Nadchodzą zmiany
Jak informuje nas Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia, aktualnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Nowela pozwoli m.in. lekarzom po drugim roku odbywania specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej na uzyskanie statusu lekarza systemu. Ma też umożliwić sporządzenie wojewódzkiego planu na czas nieokreślony z jednoczesną możliwością jego aktualizacji.

Zmiany proponowane w projekcie otwierają także lekarzom po drugim roku odbywania specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii drogę do uzyskania statusu lekarza systemu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH