Ministerstwo rozważy zniesienie limitowania opieki paliatywnej

Specjaliści postulują, żeby znieść limity świadczeń w zakresie medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Resort zdrowia rozważy to najwcześniej w 2016 r. - poinformował rzecznik prasowy ministra zdrowia, Krzysztof Bąk.

Przedstawiciel Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich Maciej Sokołowski przekonywał w piątek (6 lutego) na konferencji "Oswoić ból", że podobnie jak w przypadku diagnostyki i leczenia onkologicznego należy znieść limitowanie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Z takiej opieki korzystają głównie chorzy z rozpoznanym nowotworem.

- 90 proc. pacjentów umierających z powodu nowotworu miało styczność z opieką paliatywną. W 2011 r. prawie 90 proc. tych chorych korzystało z opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała na konferencji specjalistka medycyny paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz powołując się na dane Narodowego Fundusz Zdrowia.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia, Krzysztof Bąk podkreśla w wypowiedzi dla PAP, że obecnie tzw. pakiet onkologiczny ma przede wszystkim ułatwić pacjentom z chorobami nowotworowymi dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego, na które część chorych musiała czekać zbyt długo. Służy temu karta diagnostyki i leczenia onkologicznego.

- Zważywszy na fakt, że przeżywalność pacjentów onkologicznych jest uzależniona od wykrycia nowotworu złośliwego w jak najwcześniejszym jego stadium, wprowadzono rozwiązania systemowe mające na celu lepsze zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii - podkreśla Krzysztof Bąk.

Rzecznik ministerstwa zdrowia dodaje, że wprowadzone regulacje zakładają maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na konsultacje oraz diagnostykę, a w przypadku potwierdzenia nowotworu złośliwego - jak najszybsze wdrożenie ukierunkowanego, nielimitowanego leczenia onkologicznego.

- Ponieważ opieka paliatywna nie stanowi elementu składowego leczenia radykalnego nowotworów złośliwych, którego celem jest wyeliminowanie zmienionych nowotworowo komórek z organizmu i całkowite wyleczenie pacjenta, nie została ona uwzględniona w pakiecie onkologicznym. Ministerstwo zdrowia rozważy ewentualne rozszerzenie pakietu onkologicznego o opiekę paliatywną i hospicyjną w 2016 r. - stwierdza Krzysztof Bąk.

Maciej Sokołowski z Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich postuluje również urealnienie wyceny świadczeń z zakresy medycyny paliatywnej i hospicyjnej, które w jego opinii są obecnie zbyt niskie. Podczas konferencji podkreślił, że za jeden dzień pobytu w ośrodku zajmującym się taką opieką NFZ płaci średnio 200 zł, tymczasem szpitale za każdy dzień hospitalizacji chorego otrzymują najmniej ponad 400 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH