Ministerstwo rozważy zniesienie limitowania opieki paliatywnej

Specjaliści postulują, żeby znieść limity świadczeń w zakresie medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Resort zdrowia rozważy to najwcześniej w 2016 r. - poinformował rzecznik prasowy ministra zdrowia, Krzysztof Bąk.

Przedstawiciel Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich Maciej Sokołowski przekonywał w piątek (6 lutego) na konferencji "Oswoić ból", że podobnie jak w przypadku diagnostyki i leczenia onkologicznego należy znieść limitowanie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Z takiej opieki korzystają głównie chorzy z rozpoznanym nowotworem.

- 90 proc. pacjentów umierających z powodu nowotworu miało styczność z opieką paliatywną. W 2011 r. prawie 90 proc. tych chorych korzystało z opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała na konferencji specjalistka medycyny paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz powołując się na dane Narodowego Fundusz Zdrowia.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia, Krzysztof Bąk podkreśla w wypowiedzi dla PAP, że obecnie tzw. pakiet onkologiczny ma przede wszystkim ułatwić pacjentom z chorobami nowotworowymi dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego, na które część chorych musiała czekać zbyt długo. Służy temu karta diagnostyki i leczenia onkologicznego.

- Zważywszy na fakt, że przeżywalność pacjentów onkologicznych jest uzależniona od wykrycia nowotworu złośliwego w jak najwcześniejszym jego stadium, wprowadzono rozwiązania systemowe mające na celu lepsze zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii - podkreśla Krzysztof Bąk.

Rzecznik ministerstwa zdrowia dodaje, że wprowadzone regulacje zakładają maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na konsultacje oraz diagnostykę, a w przypadku potwierdzenia nowotworu złośliwego - jak najszybsze wdrożenie ukierunkowanego, nielimitowanego leczenia onkologicznego.

- Ponieważ opieka paliatywna nie stanowi elementu składowego leczenia radykalnego nowotworów złośliwych, którego celem jest wyeliminowanie zmienionych nowotworowo komórek z organizmu i całkowite wyleczenie pacjenta, nie została ona uwzględniona w pakiecie onkologicznym. Ministerstwo zdrowia rozważy ewentualne rozszerzenie pakietu onkologicznego o opiekę paliatywną i hospicyjną w 2016 r. - stwierdza Krzysztof Bąk.

Maciej Sokołowski z Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich postuluje również urealnienie wyceny świadczeń z zakresy medycyny paliatywnej i hospicyjnej, które w jego opinii są obecnie zbyt niskie. Podczas konferencji podkreślił, że za jeden dzień pobytu w ośrodku zajmującym się taką opieką NFZ płaci średnio 200 zł, tymczasem szpitale za każdy dzień hospitalizacji chorego otrzymują najmniej ponad 400 zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH