Ministerstwo podtrzymuje zakaz wydzielania palarni w szpitalach psychiatrycznych

Apele o możliwość wyodrębnienia specjalnych miejsc dla palaczy w szpitalach psychiatrycznych, spotkały się z odmową Ministerstwa Zdrowia. "Szpital psychiatryczny dysponuje wystarczająco wysokim poziomem kompetencji, by leczyć pacjentów z tego uzależnienia" - pisze do Rzecznika Praw Pacjenta wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

26 listopada br. Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, wystąpiła do resortu zdrowia o wykładnię przepisów ustawy z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wątpliwości

dotyczyły faktu iż tzw. ustawa antynikotynowa nie przewiduje możliwości wydzielenia palarni na terenie zakładu opieki zdrowotnej oraz nie zawiera precyzyjnej definicji „teren zakładu opieki zdrowotnej”. W opinii RPP, zupełny zakaz palenia papierosów dotknie szczególnie pacjentów szpitali psychiatrycznych.

Zapisy ustawy wzbudziły również wątpliwości konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz dyrektorów placówek sprawujących całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową.

Przeciwny paleniu, ale...
Swoje wątpliwości w tej materii prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, zgłaszał miesiąc przed wejściem ustawy w życie. Zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o interpretację przepisów dla jednostek ochrony zdrowia, sprawujących całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową.

Konsultant odpowiedzi się nie doczekał, dlatego z apelem o interpretację przepisów wystąpił RPP.

– Ustawa nie dopuszcza możliwości zorganizowania na terenie placówki palarni. Tymczasem wielu pacjentów psychiatrycznych, to tzw. pacjenci bez zgody, czyli tacy, którzy nie mogą wychodzić na zewnątrz, a nawet opuszczać oddziału. Dla nich oznacza to koniec palenia papierosów – mówi prof. Marek Jarema.

Podkreśla, że jako lekarz jest przeciwny paleniu, ale faktem jest, że pacjenci psychiatryczni sporo palą i trzeba im to umożliwić, biorąc pod uwagę ograniczenia, jakim są poddani.

– Nie można zakazać administracyjnie palenia papierosów pacjentowi z zaburzeniami psychicznymi. Nawet pacjenci, u których palenie przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia, np. cierpiący na chorobę wieńcowej, nie mają takiego zakazu. Mają za to tę przewagę nad pacjentami psychiatrycznymi, że mogą wyjść poza teren szpitala i zapalić – tłumaczy psychiatra.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH