Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady pracy dyspozytorów medycznych

Zmianę procedury przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego wprowadza projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Dyspozytor ma m.in. przeprowadzić wywiad medyczny z osobą dzwoniącą w oparciu o określone wytyczne.

Po przeprowadzeniu wywiadu dyspozytor będzie wysyłał na miejsce zdarzenia odpowiedni zespół ratownictwa medycznego. Ma także utrzymywać kontakt z osobami udzielającymi pierwszej pomocy - jeśli będzie to konieczne - do czasu przybycia zespołu ratownictwa.

Dyspozytor będzie przeprowadzał wywiad medyczny w oparciu o zbiór pytań i rekomendacji przygotowanych na podstawie sposobu postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Do zadań dyspozytora należy także określenie priorytetu wysłania zespołu ratowniczego (1 - alarmowy, 2 - pilny) i utrzymywanie z nim łączności.

Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów zapowiedział w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Stało się to po informacjach mediów o nieudzieleniu na czas pomocy pacjentom.

Chodzi m.in. o sprawę 2,5-letniej dziewczynki z okolic Skierniewic. Dziecko w stanie krytycznym trafiło do szpitala im. Konopnickiej w Łodzi po ponad siedmiu godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Przyjazdu do dziecka odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziewczynka zmarła.

W październiku NFZ zapowiedział zmiany dot. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Mają one dotyczyć umów na 2014 r. i lata następne. Świadczeniodawcy będą musieli posiadać sprzęt rejestrujący zgłoszenia telefoniczne pacjentów. Będą też mieli obowiązek archiwizowania nagrań.

Wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie obecności pediatry zwłaszcza w godz. 18-22, ponieważ z dotychczasowej praktyki wynika, że to głównie w tych godzinach zgłaszają się do nocnej opieki rodzice z chorymi dziećmi.

Ponadto w ramach NOL premiowane będą te przychodnie, które zapewnią dostęp do badań diagnostycznych oraz badań RTG w godz. 18-22 na miejscu w dni powszednie, a w pozostałe dni zapewnią gotowość personelu w godz. 22-8.

Czytaj projekt rozporządzenia: MZ o ramowych procedurach przyjmowania wezwań przez dyspozytorów

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH