Ministerstwo Zdrowia będzie w szkołach i telewizji edukować nt. cukrzycy

W najbliższym czasie do 2,8 tys. szkół trafią materiały edukacyjne nt. cukrzycy, w telewizji pojawią się spoty naświetlające problemy związane z tą chorobą, powstanie specjalny serwis internetowy, a pielęgniarki będą szkolone na edukatorów cukrzycy. Trwają też bezpłatne badanie profilaktyczne.

Jak tłumaczyła podczas piątkowej (28 października) konferencji Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej, resort zdecydował się na podjęcie działań edukacyjnych, ponieważ poziom wiedzy społeczeństwa na temat cukrzycy jest znikomy.

Z badań przedstawionych przez Kamińską wynika, że dwie trzecie Polaków nie wie jak zapobiegać cukrzycy, ani jakie są jej objawy. 40 proc. nie zdaje sobie sprawy, że nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań. Tylko 6 proc. wie jak pomóc osobie w stanie hipoglikemii. - Osoby z cukrzycą często są traktowane jak nadużywające alkoholu, zachowujące się dziwnie - tłumaczy Kamińska.

Jak zapowiada, wkrótce, zarówno w TVP jak i TVN, będą emitowane spoty telewizyjne przygotowane przez resort zdrowia, informujące o zagrożeniach związanych z cukrzycą. Ministerstwo przygotuje też serwis internetowy nt. cukrzycy skierowany do dzieci rodziców, ale także do lekarzy. Od 1 stycznie będzie dostępny pod adresem www.cukrzyca.gov.pl.

Ponadto wkrótce do 2,8 tys. szkół zostaną rozesłane materiały edukacyjne zwierające broszury oraz 3 filmy. - Materiały dla szkół zostały przygotowane przez diabetologów we współpracy z psychologami, żeby dostosować treści do wieku dzieci - tłumaczy Anna Kamińska.

Wszystkie te działania Ministerstwo Zdrowia podjęło w ramach realizacji programu zdrowotnego "Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym - Moduł II pn. Program Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce na lata 2010-2011”. Koszty programu w 2010 roku wyniosły 1,435 mln zł zł, natomiast w 2011 roku - 2,621 mln zł.

Istotnymi elementami programu są jeszcze szkolenia dla pielęgniarek i położnych przygotowujące do pracy na stanowisku edukatora cukrzycy. W 2011 roku w przewiduje się przeszkolenie około 70 pielęgniarek i położnych.

W ramach ministerialnego programu realizowane są także badania profilaktyczno-diagnostyczne, konsultacje diabetologiczne, oraz specjalistyczne
szkolenia edukacyjne. Realizatorem tej części programu jest Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W 2010 roku w ramach bezpłatnych profilaktycznych badań podstawowych przebadano 1,2 tys. osób. Plan na 2011 rok to przebadanie 6 tys. osób. Natomiast w ramach bezpłatnych konsultacji diabetologicznych w 2010 roku przebadano 246 osób, podczas gdy w 2011 roku ma to być 800 osob.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH