Dziennik, AK/Rynek Zdrowia | 12-12-2008 14:54

Ministerialny raport o samobójstwach w szpitalach oparty o niekompletne dane

60 przypadków szpitalnych samobójstw naliczył resort zdrowia w raporcie, do którego dotarł Dziennik. Tyle, że Prokuratura Krajowa tych przypadków odnotowała 76. Ministerstwo nie wspomina np. o samobójstwie chorego na raka mężczyzny z Opola, jednym z powodów powstania obu raportów

Po doniesieniach prasowych oraz apelu Rzecznika Praw Obywatelskich sprawą samobójstw zainteresowały się Prokuratura Krajowa oraz resort zdrowia. Zobowiązały się przygotować raporty o szpitalnych samobójstwach.

Ale, zdaniem Dziennika, dokument ministerstwa rozczarowuje. Ten zaledwie 22-stronicowy raport jest pełen nieścisłości. Nie ma w nim ani słowa o przypadku z Opola. Wprost przeciwnie. Urzędnicy piszą, że w województwe opolskim w 2008 roku nie zanotowano żadnego szpitalnego samobójstwa. Choć Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował do ministerstwa o informacje o samobójstwach w szpitalach z ostatnich dwóch lat, to resort podaje dane za nieokreślone „ostatnie lata“.

W jednych województwach sprawdzono tylko ostatni rok, w innych sięgnięto nawet do roku 1993. Najczęściej jednak w ogóle brakuje jakiejkolwiek daty. Nie wiadomo też, czy naprawdę sprawdzono wszystkie szpitale, bo - jak stwierdzają autorzy dokumentu - „część placówek nie dysponuje danymi statystycznymi określającymi dokładną liczbę przypadków zgonów samobójczych“.

Raportem resortu zdrowia zaskoczony jest prof. Jan Dobrogowski Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. - Samobójstwa z bólu nie powinny mieć miejsca, dlatego każdy odnotowany przypadek trzeba dokładnie wyjaśnić - mówi gazecie Jan Dobrogowski.

Zdaniem Dziennika, pobieżność z jaką ministerstwo podeszło do poważnego problemu widać szczególnie po porównaniu jego sprawozdania z opracowaniem Prokuratury Krajowej. Ta opisała 79 śledztw prowadzonych w sprawie 76 szpitalnych samobójstw. Prokuratorzy wskazali między innymi, że na przykład sprawę samobójstwa 75-letniego pacjenta w Szpitalu Miejskim w Kostrzynie nad Odrą trzeba wznowić, bo w śledztwie popełniono błędy.
Tymczasem według raportu resortu zdrowia „na przełomie ostatnich lat nie odnotowano w województwie lubuskim samobójstw popełnionych w czasie hospitalizacji“.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało portal rynekzdrowia.pl, że nie będzie komentować doniesień medialnych na temat raportu o samobójstwach w szpitalach.