Minister zdrowia: psychiatria była zaniedbywana przez lata, teraz będzie wzrost nakładów i... Na zdjęciu: Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego ŚUM w Katowicach. Fot. Materiały prasowe

Polska psychiatria była zaniedbywana przez wiele lat, poprzedni rząd się nią nie zajmował; my stopniowo wprowadzamy zmiany - znacząco zwiększamy nakłady i przemodelowujemy system - powiedział w środę (4 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapowiedział, że wydatki na psychiatrię w 2018 r. będą dwukrotnie większe niż w którymkolwiek roku za czasów rządów Platformy Obywatelskiej.

Dane MZ pokazują, że nakłady na psychiatrię w latach 2008-2015 kształtowały się w przedziale między 50 a 70 mln zł rocznie; w 2016 r. wyniosły 73 mln, a w 2017 - 81 mln zł. W tym roku mają zaś wynieść około 160 mln zł.

- Psychiatria jest tematem, który przez całe poprzednie rządy w ogóle nie został tknięty. Ilość nakładów, którą w tym roku planujemy przekazać na psychiatrię, to ponad dwukrotnie więcej niż w jakimkolwiek roku rządów PO. Apele ministra Bartosza Arłukowicza ''co z psychiatrią'', są zastanawiające - ocenił szef MZ.

Minister przypomniał, że pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego, ma się rozpocząć latem i potrwać 36 miesięcy.

Według ekspertów, stopniowe przechodzenie z modelu "azylowego", polegającego na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych, na model środowiskowy jest zgodne z kierunkami reform psychiatrii w państwach rozwiniętych.

Szef MZ poinformował, że w resorcie trwają prace nad zwiększeniem wycen w psychiatrii.

- Jesteśmy dosyć zaawansowani w tych pracach - podnosimy wycenę świadczeń w psychiatrii o 4 proc. i 6 proc. - przekazał.

Odnosząc się do sytuacji w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku, minister przypomniał, że zwrócił się w trybie pilnym o podjęcie kontroli NFZ w placówce. Dodał, że szpital w Choroszczy jest własnością samorządu województwa podlaskiego, a możliwość wpływu ministra na jego funkcjonowanie i decyzje podejmowane przez dyrekcję jest ograniczona.

- W sytuacji, gdy dochodziły do nas alarmujące głosy, zarządziliśmy kontrolę merytoryczną płatnika. Szpital wizytuje w środę minister Zbigniew Król, który odpowiada za psychiatrię. Chcielibyśmy wiedzieć, jakie są tam problemy - podkreślił szef MZ.

Władze województwa i dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy (jednego z największych tego typu w kraju) apelowały w przeszłości do NFZ m.in. o to, by podwyższył cenę za tzw. punkt rozliczeniowy w psychiatrii w Podlaskiem, co mogłoby poprawić sytuację placówki. Szpital sygnalizował niedawno możliwość ograniczenia działalności od maja, jeśli część lekarzy nie cofnie wypowiedzeń. W środę poinformowano, że dyrekcja placówki doszła do porozumienia z lekarzami, którzy wypowiedzieli umowy o pracę, nie godząc się na niższe stawki, niż mają rezydenci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH