Minister zdrowia: lekarz rodzinny jak oficer Planowane są także zmiany w finansowaniu opieki podstawowej. Fot. mat. prasowe

- Medycyna rodzinna nie jest medycyną od przedłużania recept i kierowania ruchem pacjentów. Jest medycyną od promocji zdrowia do medycyny paliatywnej - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czasie XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Minister zdrowia przedstawił założenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która jeszcze w tym roku powinna zostać uchwalona przez Sejm.

Konstanty Radziwiłł wziął udział w debacie kończącej XVI Kongres Medycyny Rodzinnej (Kielce, 2-5 czerwca 2016 r.). W dyskusji uczestniczyli również m.in. przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki - podało biuro prasowe Kongresu.

- Lekarze rodzinni są oficerami opieki podstawowej, od nich oczekujemy postawienia priorytetów ustawy o POZ. To krok w dobrą stronę - mówił minister, podkreślając konieczność uchwalenia ustawy.

W proponowanej nowej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej znajdą się rekomendacje wypracowane przez ministerialny Zespół ds. opracowania strategii rozwiązań systemowych w POZ z udziałem przedstawicieli wielu środowisk m.in. lekarzy, pielęgniarki, pacjentów, pracodawców i menadżerów.

Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. powszechny dostęp do opieki podstawowej,  udział lekarzy rodzinnych w propagowaniu programów promocji zdrowego stylu życia i przesiewowych badań profilaktycznych.

Planowane są także zmiany w finansowaniu opieki podstawowej adekwatne do zakresu powierzonych lekarzom rodzinnym zadań i wprowadzające inne modele niż tylko kapitacja. Te zmiany miałyby być oparte na pomiarach dostępności i efektywności świadczonych usług - informuje biuro prasowe Kongresu.

Proponowane są również rozwiązania zapewniające wsparcie finansowe dla medycyny rodzinnej już na etapie powstawania nowych praktyk lekarzy POZ, a także wzmocnienie systemu kształcenia przyszłych lekarzy rodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH