Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia | 14-10-2008 12:18

Miej oko na oku, czyli dbaj o wzrok

Ponad połowa dorosłych Polaków i ponad 70 proc. osób pracujących zawodowo ma problemy ze wzrokiem.

Dlatego lekarze coraz częściej przypominają o podstawowych zasadach postępowania.Oto one.

Monitor komputera powinien być ustawiony w odległości co najmniej 50-60 cm od oczu i wyposażony w filtr pochłaniający promieniowanie. Na ekran patrzymy tylko przy włączonym świetle, którego źródło winno być umieszczone za nim. Notatki warto zamocować na uchwycie przy ekranie, aby oczy nie musiały „wędrować”. Ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza, co oznacza, że wypada zainwestować w nawilżacz. Na zmęczone oczy kojąco podziała również zieleń rośliny, którą postawimy na biurku przy komputerze.

Chrońmy oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV, które może przyczynić się do rozwoju jaskry lub zaćmy. Potrzebne są zatem dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i szkła korekcyjne (jeśli je nosimy) z powłoką antyrefleksyjną.

Wprowadźmy do codziennej diety produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze, np. witaminy A, C, E oraz cynk i selen. Ich źródłem są ciemnozielone warzywa: szpinak, sałata, pietruszka, brokuły, groch, brukselka, a także jagody, marchew, pomidory, orzechy włoskie, ryby, pełnoziarniste pieczywo i cytrusy. Dobrym uzupełnieniem codziennej diety będą preparaty z luteiną i zeaksantyną.

Korzystajmy z wizjonetyki, czyli fitnessu dla oczu. Raz na kwadrans popatrzmy w dal i przez kilkanaście sekund mrugajmy oczami: raz jednym, raz drugim, potem obydwoma naraz. W ten sposób rozluźnimy napięte podczas pracy mięśnie i nawilżymy oczy. Warto także spróbować obrysowywania wzrokiem kształtów przedmiotów oraz kreślić w myślach wzrokiem ósemkę – znak nieskończoności – raz w jedną, raz w drugą stronę.

Odwiedzajmy również regularnie okulistę i stosujmy się do jego zaleceń.