Z inicjatywy Fundacji Urszuli Jaworskiej, od 1 do 7 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Świadomości Nowotworów Mózgu.

Na konferencji, którą z tej okazji zorganizowano w środę (4 listopada) w Warszawie lekarze stwierdzili, że w Polsce nowotwory te są zbyt późno rozpoznawane. Jest to często przyczyną cięższych powikłań i obniża szanse pacjentów na przeżycie

Do najważniejszych przyczyn późnego rozpoznawania guzów mózgu u dzieci prof. Danuta Perek, kierownik Kliniki Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, zaliczyła m.in. nieznajomość lub mylną interpretację podstawowych objawów choroby wśród lekarzy rodzinnych i pediatrów.

– Lekarze często diagnozują dzieci z bólami głowy i wymiotami w kierunku robaczycy lub fobii szkolnej, tymczasem objawy te ma ok. 50 proc. dzieci, u których rozwinął się guz mózgu - podkreśliła specjalistka.

Zdaniem prof. Perek, konieczne jest uwrażliwienie lekarzy podstawowej opieki medycznej na możliwość występowania guzów mózgu. Obecnie tylko 24 proc. pediatrów kieruje pacjentów na prawidłowe badania diagnostyczne już po pierwszym kontakcie z dzieckiem.

Jak podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii prof. Tomasz Trojanowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, z trudnościami w rozpoznawaniu guzów mózgu borykają się lekarze na całym świecie. Ma to związek m.in. z tym, że objawy tych nowotworów nie są charakterystyczne.

Profesor Trojanowski zaliczył do nich: narastające bóle głowy, często w godzinach rannych, nudności i wymioty (u dzieci wymioty najczęściej nie są poprzedzone nudnościami), niedowłady kończyn, zaburzenia chodzenia i równowagi, zaburzenia mimiki twarzy, mowy, wzroku i słuchu, niekontrolowane skurcze lub drżenie mięśni, zmiany nastroju, zaburzenia czucia i problemy z pamięcią.

- U noworodków i niemowląt może dojść do uwypuklenia się ciemienia, nienaturalnego powiększenia obwodu głowy, dziecko może się prężyć, wymiotować. Może też dojść do zahamowania jego rozwoju psychoruchowego, a zwłaszcza do utraty zdobytych umiejętności - powiedziała prof. Perek. U dzieci w wieku szkolnym mogą się np. pojawić zachowania podobne do fobii szkolnej lub nieprzystosowanie społeczne. U ponad 7 proc. dzieci występują zaburzenia hormonalne, które objawiają się przeważnie zaburzeniami wzrostu oraz dojrzewania płciowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH