Międzynarodowe służby poszukiwawczo-ratownicze obradowały w Krakowie

Przedstawiciele służb ratowniczych ponad 30 państw, zrzeszonych w ramach grupy regionalnej Afryka/Europa/Bliski Wschód Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa INSARAG dyskutowali w środę i czwartek (1 i 2 października) w Krakowie.

Polska posiada 5 grup poszukiwawczo-ratowniczych, certyfikowanych przez INSARAG - Międzynarodową Grupę Doradczą ds. Poszukiwania i Ratownictwa przy ONZ. Na całym świecie jest ich 40, zdolnych prowadzić działania ratownicze w dowolnym regionie świata.

Ratownicy omawiali m.in. nowe wytyczne dotyczące budowania zasobów ratowniczych, organizacji grup poszukiwawczo-ratowniczych i koordynacji ich działań. Po przedyskutowaniu wytycznych na forum pozostałych dwóch grup INSARAG, tj. regionu obu Ameryk oraz Azji i Pacyfiku, zostaną one przyjęte w lutym przyszłego roku.

Konferencję zorganizowano w Krakowie w związku z przewodniczeniem Polski w roku 2014 grupie Afryka/Europa/Bliski Wschód.

- Udział Polski w międzynarodowych akcjach humanitarnych jest powszechnie znany, praktycznie nie ma ważniejszego wydarzenia, w którym nie uczestniczyliby Polacy. Dzisiaj Państwowa Straż Pożarna to wysoce specjalistyczna formacja ratownicza, która spieszy z pomocą w każdym nieszczęściu i jest do tego wszechstronnie przygotowana - powiedział podczas czwartkowej (2 października) konferencji prasowej podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy.

- Poza tym mamy coś, czego zazdrości nam cała Europa - krajowy system ratowniczo-gaśniczy, ponieważ nigdzie indziej nie ma tak rozwiniętej i prężnej sieci ochotniczych straży pożarnych. W tej chwili w systemie jest 519 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 4 tys. OSP. To tworzy bardzo gęstą sieć, która sprawia, że jesteśmy w stanie bardzo szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Te rzeczy zostały docenione na arenie międzynarodowej. Stanowimy ważny element w międzynarodowej sieci humanitarnej, jeżeli zachodzi taka potrzeba - podkreślił wiceminister Rakoczy.

Jak poinformował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, pomysł stworzenia międzynarodowych służb ratowniczych powstał w 1988 r. po trzęsieniu ziemi w Armenii, a Polska włączyła się do tego procesu w 1991 roku.

- Dziś mamy w Polsce 5 średnich grup poszukiwawczo-ratowniczych, które przeszły certyfikację w 2009 - jako dziesiąty kraj objęty certyfikacją, i kolejną po 5 latach - w kwietniu br. I o każdej porze możemy je wysłać w dowolny region świata, równocześnie gwarantując bezpieczeństwo na terenie kraju. W całym świecie jest 40 grup, które mogą skutecznie prowadzić działania ratownicze pod flagą ONZ przy wspólnym dowództwie, znajdującym się na terenie danego państwa - powiedział komendant główny PSP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH