Szpital św. Rodziny w Warszawie od marca chce badać wszystkie noworodki, które się u nich urodzą, pod kątem rzadkich chorób metabolicznych. Instytut Matki i Dziecka jest zaskoczony, bo robi to od lat.

Walka o pacjentów już się rozpoczęła. Niektóre szpitale próbują ich przyciągnąć obietnicą dodatkowych badań, za które nie trzeba będzie płacić. Uczynił tak np. Szpital św. Rodziny na Madalińskiego w Warszawie, który ogłosił, że będzie badał wszystkie noworodki urodzone w tym szpitalu pod kątem rzadkich chorób metabolicznych. Ciężarne kobiety zwabione taką obietnicą ruszyły do przyszpitalnej szkoły rodzenia.

I byłoby to chwalebne, gdyby nie fakt, że wszystkie noworodki na Mazowszu od kilku lat są badane pod kątem tychże chorób przez Zakład Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD).

To samo badanie więc, gdyby własny program badań uruchomił szpital na Madalińskiego, byłoby robione dwukrotnie.

Prof. Bogdan Chazan, szef Szpitala św. Rodziny jest zaskoczony informacją o tym, iż badania przesiewowe pod kątem chorób metabolicznych są wykonywane w IMiD w Warszawie.

Mariusz Ołtarzewski -   kierownik Zakładu Badań Przesiewowych IMiD wyjaśnia, że szpitale nie zostały poinformowane, że instytut prowadzi program, ponieważ badania wykrywające wady metaboliczne były robione na próbkach krwi pobieranych w szpitalach od noworodków do obowiązkowych badań na fenyloketonurię i nadczynność tarczycy. Jeśli wyniki są niepokojące, IMiD kontaktuje się bezpośrednio z rodzicami.

Badania w jednej trzeciej współfinansuje Ministerstwo Zdrowia. Resztę dokłada instytut i sponsorzy.

Pomysł wprowadzenia de facto podwójnych testów w szpitalu na Madalińskiego wzbudza kontrowersje wśród samych pediatrów. Doc. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, ma co do tego wątpliwości. Twierdzi, że choroby metaboliczne u noworodków występują bardzo rzadko: jedne – raz na 10 tys., inne – raz na pół miliona. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH