Medycyna ratunkowa - tak zarabiają lekarze tej specjalności w USA

Lekarze-specjaliści medycyny ratunkowej zarabiają więcej niż sądziliśmy. Ale nie u nas, rzecz dotyczy USA.

Przykład Stanów przywołaliśmy w tekście pt. „Medycyna ratunkowa: kto nas będzie ratował?” zamieszczonym 1 lipca w portalu rynekzdrowia.pl. Jak się okazuje zarobki amerykańskich lekarzy tej specjalności są aktualnie już nawet wyższe niż te orientacyjnie podane nam przez prof. Juliusza Jakubaszko, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Najnowsze dane dotyczące zarobków specjalistów medycyny ratunkowej w USA przekazał nam – po lekturze zamieszczonego w portalu tekstu – doktor Stanisław Golec, psychiatra i specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego, pracujący na co dzień jako dyrektor medyczny w firmie z branży ubezpieczeń zdrowotnych a związany dydaktycznie i naukowo z Uniwersytem Michigan.

Co rok podwyżka
Jak podaje nasz Czytelnik, podstawowa rezydentura z medycyny ratunkowej w USA trwa trzy lata. Płace podczas rezydentury specjalizacyjnej zależą głównie od regionu i typu szpitala. Częste są też kombinacje tego treningu z drugą inną rezydenturą (interna, pediatria) oraz podspecjalizacją (track) taką jak np.   intensywna terapia, co może przedłużyć zdobywanie specjalizacji po dyplomie nawet do 7-8 lat.

Rezydent dostaje też zazwyczaj benefity: ubezpieczenia dla siebie i rodziny, płatne wakacje oraz fundusz rozwojowy (konferencyjny), którego kwota może wzrastać rokrocznie wraz z zaawansowaniem stażu rezydenta.

Lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej w Medical College of Wisconsin Affiliated Hospitals (Milwakee) zarabia 53 tys. dolarów na roku pierwszym, a potem co rok uzyskuje podwyżkę o $1000. Rezydentura z zakresu medycyny ratunkowej trwa trzy lata (red. – patrz link do materiału źródłowego oznaczony pod tekstem numerem 1).

Średnia płaca
W San Francisco zarobki poczas rezydentury i podspecjalizacji wahają się od 43 000 do 55 000 dolarów w zależności od roku treningu w specjalizacji lub podspecjalizacji (fellowship) po dyplomie medyka (red. – patrz link 2). W Chicago zaś zarobki rezydenta podczas pierwszego roku wynoszą 45 550 dolarów, podczas drugiego – 47 550 dolarów, trzeciego – 49 150 dolarów USA (red. – patrz link 3).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH