Mazowsze: wciąż zbyt mało transplantacji

Pod względem liczby pobranych do przeszczepień narządów w województwie mazowieckim jest wiele do zrobienia. Sytuację może poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 stycznia, prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu „Partnerstwo dla Transplantacji”, podkreślał, że liczba pobrań narządów w mazowieckich szpitalach wygląda źle.

– Na ponad 40 szpitali w 33 nie było w ogóle pobrań wielonarządowych. Jest wiele do zrobienia – powiedział prof. Nyckowski.

Jak dodał, przeszczepów jest wprawdzie coraz więcej, ale maleje liczba dawców. To kwestia braku w szpitalu koordynatora przeszczepów, który zająłby się sprawami związanymi z jednoczesnym pobraniem wielu narządów na terenie szpitala.

Wdrażany pod patronatem resortu zdrowia program „Partnerstwo dla Transplantacji”, który powstał w 2009 roku, ma pomóc osiągnąć w Polsce podobny poziom pobrań i przeszczepów narządów, co w innych krajach Europy. Chodzi zwłaszcza o aktywniejsze pobieranie narządów od zmarłych dawców oraz rozwój programu przeszczepiania nerek od dawców żywych.

Wzorem do naśladowania może być Hiszpania, w której udało się bardzo wyraźnie podnieść liczbę przeszczepów (ponad 40 dawców na 1 mln mieszkańców). Stało się tak właśnie dzięki zinstytucjonalizowaniu przeszczepów i wprowadzeniu osób zajmujących się tym zawodowo – koordynatorów transplantacyjnych.

Jak podał prof. Nyckowski, ich wprowadzenie w województwie zachodniopomorskim sprawiło, że sytuacja jest tam znacznie lepsza (34 dawców narządów na milion mieszkańców) niż na Mazowszu (średnio 8,3 dawców na milion).

Kształceni przez Poltransplant koordynatorzy (jest ich ok. 200) trafili już do niektórych warszawskich szpitali, m.in. Centralnego Szpitala Klinicznego na Banacha, Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA na Wołoskiej czy Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, a także szpitala w Grodzisku Mazowieckim.

Koordynator zajmuje się identyfikacją potencjalnych dawców, dba o komisyjne stwierdzenie śmierci mózgu i pobranie narządów. Procedura ta musi się odbywać w szpitalu, do którego trafił pacjent. Przeszczep nie jest wykonywany bez zgody rodziny, która często konsultuje swoją decyzję ze szpitalnym kapelanem. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH