Mazowsze: w szpitalach ruszają spotkania ws. transplantacji

Wzrost liczby przeszczepów - to główny cel cyklu spotkań, które mają odbywać się w mazowieckich szpitalach. Będą one poświęcone problemom transplantacji, m.in. pozyskiwania potencjalnych dawców.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek podkreślał podczas wtorkowej (9 października) konferencji, że na Mazowszu na milion mieszkańców przypada 14 pobrań narządów - jeszcze dwa lata było ich 9. - Mimo poprawy sytuacji wciąż musimy usprawniać rozwiązania ułatwiające transplantację w szpitalach. Pamiętajmy, że każdy kolejny przeszczep to szansa na życie - mówił.

Według Piatka na poprawę sytuacji duży wpływ ma zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych w województwie - z 16 w 2010 r. do 31 w 2012 r. Koordynatorzy w szpitalach odpowiadają za organizację działań zmierzających do pozyskiwania i przeszczepiania narządów, w tym kontakty z rodzinami zmarłych.

Spotkaniem w SPOZZ w Mińsku Mazowieckim rozpoczął się cykl spotkań na temat rozwiązań ułatwiających transplantację w szpitalach. Będą one organizowane w placówkach z wysokim potencjałem dawstwa. Ich celem jest nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitala oraz innymi osobami istotnymi z punktu widzenia transplantacji.

Spotkania będą poświęcone problemom związanym z procesem identyfikacji i pozyskiwania potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań w kierunku zwiększenia liczby przeszczepianych narządów.

Od 2010 roku urząd wojewódzki organizował spotkania z konsultantami wojewódzkimi, środowiskiem lekarskim, przedstawicielami podmiotów tworzących i kapelanami, na których prezentowano założenia programu oraz zachęcano do tworzenia stanowisk koordynatorów transplantacyjnych na terenie placówek.

Zorganizowano lub współorganizowano też sześć imprez plenerowych, podczas których pracownicy Poltransplantu i organizacji pozarządowych rozdawali materiały edukacyjne, udzielali informacji nt. przeszczepiania narządów oraz pozyskali 197 osób do rejestrów niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku.

Rozpowszechniane były też oświadczenia woli, które są pisemną deklaracją zgody na pobranie narządów. Oświadczenie nie jest formalnym dokumentem, lecz wskazówką ułatwiającą najbliższej rodzinie podjęcie decyzji o pobraniu narządów.

W 2009 r. Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej zainicjowała program Partnerstwo dla Transplantacji. W czerwcu 2010 roku przystąpiło do niego województwo mazowieckie. Program jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH