Mazowsze: leczenie nowotworów nie tylko w Centrum Onkologii

Onkolodzy zwracają uwagę, że pacjenci z Mazowsza często nie wiedzą o możliwości leczenia chorób nowotworowych poza warszawskim Centrum Onkologii. Stąd m. in. wynikają gigantyczne kolejki w placówce na Ursynowie, podczas gdy w innych ośrodkach terapię można rozpocząć niemal od zaraz.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, w stołecznym Centrum Onkologii leczą się chorzy z całej Polski. W wielu dziedzinach, np. w terapii raka piersi lub nowotworów jelita grubego, placówka reprezentuje poziom leczenia odpowiadający wiodącym ośrodkom europejskim. Prowadzi także badania naukowe, np. nad szczepionką przeciwko czerniakowi, a specjaliści Centrum publikują setki prac w literaturze fachowej.

Wysoka renoma lecznicy przyciąga tłumy pacjentów, jednak skala działania Centrum bywa uciążliwa dla chorych, oczekujących w długich kolejkach do rejestracji i do lekarza. Nowy dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Marian Reinfuss, potwierdza konieczność rozbudowy przychodni, co skróciłoby kolejki oczekujących. Nie ukrywa także, że planuje tę inwestycję w najbliższym czasie.

Okazuje się jednak, że już obecnie dostęp do onkologa i leczenia onkologicznego jest zdecydowanie krótszy w innych placówkach na Mazowszu. W stolicy opiekę medyczną świadczą w tym zakresie m.in. trzy szpitale miejskie: SPZOZ Szpital Czerniakowski, Szpital im. Świętej Rodziny oraz SPZOZ Szpital Grochowski; także Europejskie Centrum Zdrowia Otwock.

Na wizytę lub na zabieg czeka się w tych placówkach około dwóch tygodni, a chemioterapia w Szpitalu Świętej Rodziny odbywa się na bieżąco, zarówno w systemie szpitalnym, jak i ambulatoryjnym.

Kolejek nie ma także w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. Na wizytę czeka się maksymalnie do dwóch tygodni, a na leczenie nie dłużej niż tydzień.

Praktycznie bez kolejki można rozpocząć bezpłatną terapię również na oddziałach onkologicznych w prywatnych lecznicach. W okolicach Warszawy działają już dwie komercyjne placówki leczące chorych z nowotworami. Firma Medicover także zamierza budować w stolicy centrum radioterapii. Operacje onkologiczne będzie też oferował nowy szpital Swissmed na Bródnie (otwarcie pod koniec września). Placówki te działają najczęściej w ramach umowy z NFZ. Fundusz finansuje leczenie nowotworów na niezłym poziomie, a pieniędzy na onkologię jest w jego budżecie coraz więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH