Mazowsze: dodatkowe wytyczne dla personelu medycznego ws. eboli Wirus Ebola Fot. Archiwum

Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował dla personelu medycznego dodatkowe procedury postępowania w przypadku pacjenta z podejrzeniem zakażenia wirusem eboli. Ma to stanowić uzupełnienie wskazań przekazanych placówkom medycznym przez resort zdrowia.

Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały wyjaśniła w rozmowie z PAP, że procedury kierowane są do lekarzy oraz dyspozytorów i zespołów ratownictwa medycznego. Dotyczą podejrzenia wystąpienia gorączki ebola i kładą nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom medycznym. W tym celu opracowano też film instruujący jak poprawnie założyć kombinezon ochronny.

- Wytyczne zespołu konsultacyjnego powołanego przez wojewodę są częścią zaktualizowanego wojewódzkiego planu działania na wypadek wystąpienia epidemii - poinformowała Biały. Dodała, że procedury opracowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (MUW) uzupełniają wskazania przekazane przez Ministerstwo Zdrowia i dostosowują je do specyfiki województwa oraz stolicy.

- Jest to rodzaj algorytmu i wskazówki krok po kroku oraz np. wytyczne, do którego konkretnie szpitala przewieźć pacjenta - wyjaśniła Biały.

Wytyczne obejmują m.in. schemat wywiadu z pacjentem dla lekarzy (pierwszego kontaktu, izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), procedurę transportu karetką czy schemat postępowania dla dyspozytora ratownictwa medycznego.

W skład zespołu, który opracował wytyczne, weszli konsultanci wojewódzcy w zakresie epidemiologii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej i pielęgniarstwa epidemiologicznego, dyrektor mazowieckiego sanepidu oraz dyrektor wydziału zdrowia MUW.

Rzecznik przypomniała, że według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko pojawienia się w Polsce osoby zakażonej wirusem ebola jest bardzo niskie, ale jest to właściwy moment do weryfikowania i doskonalenia procedur. W związku z tym w MUW wojewoda podpisał we wtorek aktualizację wojewódzkiego planu epidemiologicznego.

Dokument określa zasady współpracy między wszystkimi podmiotami administracji publicznej na Mazowszu, które zajmują się zapobieganiem epidemii i usuwaniem jej skutków w przypadku chorób wysoce zakaźnych, takich jak: ebola, cholera, dżuma, ospa prawdziwa i SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej). Plan zawiera również wykaz podmiotów leczniczych przystosowanych do izolacji albo kwarantanny pacjentów. Do hospitalizacji osób chorych lub z podejrzeniem gorączki ebola wytypowany został Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. W województwie mazowieckim 8 szpitali posiada 461 łóżek w oddziałach zakaźnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH