Mazowieckie: wojewoda zachęca samorządy do profilaktyki HIV

Na Mazowszu notuje się najwięcej zakażeń HIV w skali kraju, dlatego urząd wojewódzki będzie zachęcać jednostki samorządu do aktywniejszych działań profilaktycznych, m.in. do otwierania punktów diagnostyczno-konsultacyjnych, w których można wykonać test w kierunku HIV.

W piątek (27 czerwca) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie zaprezentowano raport zespołu ds. realizacji na terenie Mazowsza Krajowego Programu Zapobiegania zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Z raportu wynika m.in., że w latach 2000-2012 w województwie mazowieckim wykryto w sumie 1565 przypadków zakażeń HIV. W większości zakażonymi byli mężczyźni (1249). W 2012 r. 80 proc. nowo rozpoznanych przypadków dotyczyło mężczyzn miewających kontakty seksualne z mężczyznami; największy był odsetek dot. młodszych roczników - mężczyzn urodzonych w latach 1975-1984, ale odnotowano go także wśród urodzonych po 1984 r.

Wzrost liczby zakażeń jest jednak notowany także w starszych grupach wiekowych, w tym wśród osób po 50. roku życia. Najstarszy mężczyzna, u którego wykryto wirusa, miał 78 lat. Na Mazowszu rośnie też liczba zakażonych kobiet, choć w skali kraju trend ten jest stabilny.

Szefowa zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie mazowieckim dr Grażyna Cholewińska zauważyła, że duża liczba zakażeń na Mazowszu notowana jest głównie w stolicy, która zapewnia anonimowość i do której przyjeżdżają osoby z innych rejonów kraju.

Podkreśliła, że HIV zmienił swoje oblicze. - Nie jest to już choroba narkomanów, prostytutek i ludzi z marginesu społecznego. To choroba ludzi dobrze sytuowanych, biznesmenów, ludzi sztuki, których znamy z gazet i telewizji. To osoby, które podejmując ryzykowne zachowania nie myślą, że konsekwencją może być zakażenie na całe życie - zaznaczyła.

Zdaniem Cholewińskiej na Mazowszu potrzeba większej liczby punktów diagnostyczno-konsultacyjnych, w których testy w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania od lekarza. Choć mazowieckie jest województwem, w którym działa najwięcej takich punktów, to jednak jest ich tylko sześć - pięć w Warszawie i jeden w Płocku. - Istnieje potrzeba budowania sieci tych punktów poza stolicą, bo jeśli ktoś mieszka na wsi pod Kozienicami, żeby zrobić test, musi przyjechać do Warszawy - podkreśliła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH