Mazowieckie: wojewoda przedstawił nowy plan ratownictwa medycznego

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zaprezentował plan ratownictwa medycznego dla woj. mazowieckiego.

– Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek i przyporządkowanie do nich miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu ma się przyczynić do tego, że pogotowie będzie szybciej dojeżdżało do pacjentów – zapewnił wojewoda.

Plan obecnie podlega konsultacjom społecznym; ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2011 r. Plan musi zostać podpisany przez ministra zdrowia. 

– Zespoły ratownictwa medycznego będą miały bliżej do pacjenta, a tym samym znacznie skróci się czas ich dojazdu – podkreślał Kozłowski. 

Dodał, że proponowane zmiany mogą spotkać się z protestami niektórych szpitali, wykorzystujących zespoły ratownictwa medycznego do poprawy sytuacji finansowej i zadań, do których nie jest ono przeznaczone. 

Autorzy planu podkreślają, że najwięcej wezwań do chorych notowanych jest w ciągu dnia. Dlatego zwiększona ma zostać liczba tzw. karetek dziennych (pracujących między godz. 10 a 22), a zmniejszona liczba karetek nocnych. Ma to skrócić czas dojazdu do pacjenta i pozwolić na lepszą koordynację działań ratowniczych. 

Plan przewiduje zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 i przyporządkowanie do nich gmin oraz miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu). 

W planie przewidziano też zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich: w pierwszym okresie do 12, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co powinno ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty.

Obecnie w woj. mazowieckim funkcjonuje prawie 180 zespołów ratowniczych. Zwiększona będzie także liczba miejsc wyczekiwania karetek. 

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mają latać także w nocy. Utworzone zostaną dwa Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego – w Warszawie i Radomiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH