Mazowieckie: wojewoda o opiece nad seniorami

Utworzenie oddziałów i zwiększenie liczby poradni geriatrycznych oraz podnoszenie kompetencji kadry pomocy społecznej - to główne rekomendacje wojewody mazowieckiego wynikające z raportu o opiece nad seniorami.

- Dokument powstał ze względu na zmiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych na Mazowszu oraz związaną z tym potrzebę dostosowania opieki medycznej i socjalnej nad osobami powyżej 65. roku życia - poinformował wojewoda Jacek Kozłowski w środę (27 marca) na konferencji prasowej, podczas której zaprezentował raport "Opieka nad osobami starszymi na terenie województwa mazowieckiego w latach 2009-2011".

Jak podkreślił, kwestie związane z seniorami wymagają współpracy wielu instytucji, m.in. pomocy społecznej, ochrony zdrowia, uczelni, szkół, policji, samorządów, organizacji społecznych i pozarządowych.

Kozłowski zapowiedział, że wystąpi do odpowiednich organów, aby utworzyć i rozwijać na terenie województwa mazowieckiego poradnie i oddziały geriatryczne oraz psychogeriatryczne. Zamierza też skierować do ministra zdrowia listę usprawnień ochrony zdrowia seniorów poprzez m.in. tworzenie zespołów opieki nad chorymi powyżej 65. roku życia, uruchomienie dziennych oddziałów szpitalnych realizujących krótkotrwałą diagnostykę czy opracowanie programu zdrowotnego dotyczącego osób starszych.

Raport pokazał, że na koniec 2011 r. na terenie Mazowsza osoby powyżej 65. roku życia stanowiły 14 proc. ludności, a w 2035 r. będzie ich 22 proc. Udział tych osób w odsetku pacjentów systematycznie wzrasta i seniorzy stanowią ponad 38 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej.

W 2011 r. w 104 szpitalach funkcjonowało 65 oddziałów chorób wewnętrznych z 3235 łóżkami, a pacjenci powyżej 65. roku życia stanowili tam 56 proc. hospitalizowanych. Najczęściej seniorzy byli hospitalizowani na oddziałach: wewnętrznym, kadriologicznym, chirurgicznym, okulistycznym, chirurgii urazowo-ortopedycznej, urologicznym, neurologicznym i onkologicznym.

W woj. mazowieckim nie ma żadnego oddział geriatrycznego, funkcjonują natomiast cztery oddziały psychogeriatryczne z 155 łóżkami. W 2012 r. działało też osiem poradni geriatrycznych, które miały kontrakt z NFZ. W 2011 r. na Mazowszu pracowało 16 lekarzy geriatrów, a więc leczeniem osób w podeszłym wieku zajmują się głównie lekarze innych specjalności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH