Mazowieckie: w szkołach ruszy kampania przeciwko dopalaczom

We wrześniu w mazowieckich szkołach ruszy kampania profilaktyczno-edukacyjna mająca uświadomić młodzieży zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy. W tym roku na terenie województwa środkami zawierającymi substancje psychoaktywne zatruło się już ok. 300 osób.

- Dopalacze to śmierć. Są równie groźne lub nawet groźniejsze niż narkotyki, a skutki ich zażywania są nieprzewidywalne - powiedział w poniedziałek (31 sierpnia) w Warszawie wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski na konferencji prasowej "Mazowieckie służby razem przeciw dopalaczom".

W ramach kampanii szkoły mają ściślej współpracować z policją oraz inspekcją sanitarną. Na terenie województwa będą prowadzone szkolenia dla pedagogów i nauczycieli, a także warsztaty dla uczniów.

Jak podkreślił Kozłowski ofiarami zatruć dopalaczami padają przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku szkolnym. W ostatnich miesiącach najwięcej przypadków zatruć odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Wśród osób z objawami zatrucia środkami zawierającymi substancje psychoaktywne na Mazowszu jest też 9-miesięczny chłopiec.

1 lipca weszły w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; 114 substancji psychoaktywnych zostało wpisanych na listę środków odurzających. Jak podkreśliła Maria Pawlak z Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, są to nowe substancje o działaniu stymulującym, które wywołują ataki paniki, agresji, stany depresyjne. Poinformowała, że w tym roku w wyniku kontroli punktów handlujących dopalaczami nałożono grzywny w wysokości 830 tys. zł.

Komendant stołeczny policji Michał Domaradzki poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch lat policja przeszkoliła w szkołach około 1200 osób w zakresie profilaktyki uzależnień. - Podobne akcje będą kontynuowane także w nadchodzącym roku szkolnym. Naszym priorytetem jest także dalsza walka z przestępcami oferującymi dopalacze - zapewnił Domaradzki.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że 250-300 osób rocznie umiera w Polsce z powodu zażywania narkotyków, w tym od kilku do kilkunastu po tzw. dopalaczach; każdego miesiąca dochodzi do kilkuset zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi.

Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Prokuratury Generalnej wynika, że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 200 śledztw ws. wprowadzania do obrotu dopalaczy. Zarzuty dokonania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu postawiono ponad 100 osobom.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH