Mazowieckie: rośnie liczba zakażeń HIV

Rośnie liczba zakażeń HIV na Mazowszu - alarmują eksperci i władze województwa. W zeszłym roku w województwie mazowieckim wykryto prawie 400 zakażeń, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 162. Obecnie na Mazowszu jest około 1,5 tys. zidentyfikowanych zakażonych.

W poniedziałek (12 marca) wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

- Chcemy zachęcić do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Szybka diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Wciąż żyjemy w przekonaniu, że "HIV mnie nie dotyczy" i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na HIV - tłumaczyla  Elżbieta Nawrocka z Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Podkreśliła, że poważnym problemem jest fakt, że ok. 66 proc. osób nie wie o swoim zakażeniu. Zwróciła uwagę, że migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji.

Jak infomowała konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys., z czego prawie 400 na Mazowszu. W jej opinii woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.

Zdaniem Magdaleny Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, nowe zakażenia, które odnotowywane są przede wszystkim wśród młodych ludzi, to efekt braku systemowej profilaktyki i edukacji seksualnej w szkołach. Zwróciła uwagę, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, co świadczy o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie.

- Młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie robią testów, a później są zaskoczeni, gdy dowiadują się o zakażeniu - mówiła Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. W jej opinii profilaktyką w dużej mierze mogłyby zajmować się organizacje pozarządowe, jednak środki na ten cel są systematycznie zmniejszane. Efektem jest wzrost liczby zakażeń.

Zadaniem powołanego w poniedziałek (12 marca) przez wojewodę zespołu będzie zapewnienie profilaktyki, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS wśród lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.

W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ, konsultanci wojewódzcy (z takich dziedzin jak diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), a także dziewięć organizacji pozarządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH