Mazowieckie: przychodnie zlecają ciężarnym badania w kierunku HIV

W większości skontrolowanych przez mazowiecki urząd wojewódzki przychodni kobiety ciężarne miały zlecone i wykonane badanie na obecność wirusa HIV. Według specjalistów, kobieta z wirusem przy odpowiedniej terapii ma szansę urodzić zdrowe dziecko.

Zastępca dyrektora wydziału zdrowia w mazowieckim urzędzie wojewódzkim Elżbieta Nawrocka poinformowała w poniedziałek (24 września), że profilaktyczne działania, jakie prowadzi urząd, wynikają z krajowego programu zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS.

Urząd mazowiecki skontrolował w tym roku dostęp kobiet ciężarnych do świadczeń zdrowotnych. - W 20 przychodniach, w grupie pacjentek do 10. tygodnia ciąży badanie w kierunku wirusa HIV przeprowadzono u 75 proc. z nich, zaś po 10. tygodniu ciąży - 53 proc. W dwóch placówkach w ogóle nie zalecano wykonania takich badań - poinformowała Nawrocka.

Przypomniała, że od 2011 roku obowiązują standardy okołoporodowe ministra zdrowia, a jednym z zaleceń dla lekarzy prowadzących ciąże jest zaproponowanie kobiecie wykonania badania na obecność HIV. - Zobowiązujemy ośrodki do wykonywania u kobiet ciężarnych wszystkich świadczeń, które są zalecane w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej, w tym dwukrotnego testu na HIV - wyjaśniła i zapowiedziała kontrole w kolejnych placówkach.

Przypomniała, że w Polsce nadal mimo wielu wysiłków co roku dochodzi do ok. 15 tys. nowych zakażeń HIV, z czego ok. 30 proc. przypadków dotyczy kobiet. "Ponad 50 proc. osób zakażonych nie wie o swojej chorobie" - mówiła Nawrocka. Podkreśliła, że na Mazowszu "jest o kogo walczyć", ponieważ w tym województwie jest ok. 1,3 mln kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Kierownik kliniki chorób zakaźnych wieku dziecięcego w wojewódzkim szpitalu zakaźnym prof. Magdalena Marczyńska podkreśliła, że kobieta z wirusem HIV ma szansę na urodzenie zdrowego niezakażonego dziecka.

- Aż 90 proc. dzieci zakażonych HIV w Polsce, podobnie jak na całym świecie, zaraziło się od matki w czasie ciąży, porodu lub połogu, głównie dlatego, że kobiety nie wiedziały o swojej chorobie lub nie poinformowały o niej lekarza - wyjaśniła. Jak podkreśliła, "ryzyko urodzenia zakażonego dziecka wynosi 30 proc., jednak przy odpowiedniej terapii lekami spada poniżej jednego procenta".

Według informacji mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, w Polsce od 1 września 1994 r. do 31 sierpnia 2012 r. matki ze zdiagnozowanym HIV urodziły 479 dzieci; 311 z nich objęto profilaktyką, 47 uległo zakażeniu. W 2011 r. w woj. mazowieckim stwierdzono 238 nowych zakażeń HIV mężczyzn i 27 u kobiet w wieku 15-49 lat Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH