Mazowieckie: przedstawiono "modelowy" program profilaktyki pozawałowej

W poniedziałek (14 maja) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie zaprezentowany został Modelowy Program Profilaktyki Wtórnej po Ostrych Zespołach Wieńcowych (OZW).

To pierwszy tego typu elastyczny projekt dedykowany samorządom do realizacji w zakresie wtórnej profilaktyki po zawałach. - Wciąż za mały nacisk kładzie się na działania informacyjno-edukacyjne. Powinny one być prowadzone już na etapie, kiedy chory wychodzi ze szpitala i jest mocno zmotywowany do zmiany swojego stylu życia - uważa prof. Tomasz Pasierski z Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Modelowy program zdrowotny jest kompleksowym narzędziem, które wdrożyć mogą jednostki samorządu terytorialnego na różnych szczeblach: wojewódzkim, powiatowym, czy gminnym. Program został opracowany w oparciu o wytyczne Agencji Oceny Technologii Medycznych w zakresie przygotowywania efektywnych samorządowych programów zdrowotnych.

Program zakłada edukację trzech grup docelowych: lekarzy POZ, pielęgniarek z oddziałów kardiologicznych, pacjentów według określonych założeń programowych przygotowanych dla każdej z grup. W fazie realizacji przeszkolony personel będzie pełnił rolę edukatorów pacjentów po zawale, hospitalizowanych w oddziałach kardiologicznych włączonych w program.

Projekt zakłada, że pacjent po przebytym zawale otrzymywałby indywidualnie opracowaną kartę postępowania zdrowotnego. Jeszcze na etapie szpitalnym zostałby zaproszony do uczestnictwa w szkoleniu edukacyjnym dla pacjentów po zawale oraz w indywidualnych konsultacjach z rehabilitantem, podczas których ustalony zostałby zakres ćwiczeń możliwych do podjęcia oraz plan aktywności fizycznej.

Na zakończenie tej fazy programu pacjentowi przydzielony zostałby edukator, który w fazie ambulatoryjnej miałby stały kontakt z pacjentem. W kolejnych miesiącach pacjent regularnie odbywałby wizyty u lekarza POZ, gdzie oceniane byłyby efekty terapii farmakologicznej oraz ogólny stan zdrowia. Wówczas też otrzymywałby dalsze propozycje prowadzenia planu postępowania zdrowotnego. Po roku obserwacji oraz współpracy między edukatorem a pacjentem przygotowane zostałoby podsumowanie wyników postępowania oraz określone dalsze zalecenia dla pacjenta.

Pomysłodawcy zakładają, że do udziału w realizacji programu w wybranym województwie mogłoby włączyć się rocznie około 5 tys. pacjentów po zawale. Podkreślają, że gdyby projekt programu udało się wdrożyć mogłyby zostać osiągnięte cele przed nim stawiane, jak zmniejszenie liczby powtórnych zawałów (o 10 proc.) oraz liczby zgonów u pacjentów w ciągu 12 miesięcy od włączenia do programu (o 10 proc.).

Program powstał z inicjatywy Stowarzyszenia CEESTAHC, Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych (PTPZ) oraz Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich (SZMP).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH