Mazowieckie: podpisano umowę w sprawie szpitala psychiatrycznego w Ząbkach

Władze województwa mazowieckiego podpisały z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. oraz Spółką ,,Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” Sp. z o.o. umowę wsparcia na rzecz uruchomienia nowoczesnego szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. Pacjenci maja trafic do nowej placówki w 2017 r. Wartość kosztorysowa inwestycji to ok. 177 mln zł.

Jak informuje nas Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego  środki będą pochodzić z emisji obligacji.

Szpital „Drewnica” od lat potrzebuje nowej siedziby. Dziś placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów.

Niestety, obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa nowego budynku, o czym 19 maja tego roku zadecydowali radni województwa.

- Dla pacjentów potrzebujących dłuższej hospitalizacji będą tutaj godne warunki, zarówno pobytu, jak i leczenia. Wzrośnie również komfort pracy lekarzy, którzy dbają o zdrowie psychiczne pacjentów przebywających w Drewnicy - powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Projektowany szpital usytuowany będzie w bardzo zielonej okolicy. Jego budowa oraz zastosowane rozwiązania energetyczne sprawią, że będzie to nowoczesne miejsce, przyjazne pacjentom w każdym wieku. Szpital otaczać będzie duży ogród, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.

Gwieździsty kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów.

W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w Drewnicy szkoleń i sympozjów naukowych.

Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji. Będą mogli liczyć na pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.

Podstawowe założenia do projektu nowego szpitala:
• Powierzchnia działki pod inwestycję – 122 156 m2
• Powierzchnia zabudowy: ~ 11 778,64 m2
• Powierzchnia brutto: ~ 24 381,55 m2
• Kubatura budynku (brutto): ~ 117 415,11 m3
• Liczba pacjentów: ok. 300 łóżek (280 łóżek + 25 miejsc w oddziale dziennym)
• Liczba oddziałów: 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach.
• Ambulatorium (Gabinety – Stomatologiczny, Medycyny Pracy, Internistyczny, Okulistyczny, Ginekologiczny)
• Funkcjonujące Zespół Leczenia Środowiskowego, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH