Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-06-2019 09:44

Mazowieckie: ogromne zainteresowanie programem in vitro

17 czerwca ma się zebrać Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, aby wydać ocenę dla "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego". Bez tego programu in vitro nie można uruchomić

Fot. Archiwum

Jak informuje Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ocena AOTMiT jest kluczowa dla powodzenia projektu. Musi być pozytywna albo przynajmniej warunkowo pozytywna, aby program refundowania zabiegów in vitro dla par z województwa mazowieckiego mógł ruszyć.

Jeżeli AOTMiT wyda pozytywną ocenę programu, kolejnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu na wybór realizatorów programu (podmioty zajmujące się leczeniem niepłodności). To może nastąpić najwcześniej po wakacjach. Ale już pary, które bezskutecznie starają się o dziecko i w in vitro widzą szanse na posiadanie potomstwa, dopytują w urzędzie o formalności, jakie trzeba spełnić, aby do programu przystąpić.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby trzech prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W tym roku urząd planuje wydać ok. 600 tys. zł. Kolejne 6 mln zł zapewni działanie programu przez kolejne trzy lata.

Więcej: radom.wyborcza.pl