Mazowieckie: nakłady na ratownictwo medyczne wzrosły o 60 proc. Na Mazowszu wzrosła liczba miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego z 88 do 127 Fot. Archiwum RZ

W ciągu ostatnich ośmiu lat nakłady na ratownictwo medyczne na Mazowszu wzrosły o 60 proc. - podał wojewoda Jacek Kozłowski. Przekonywał, że dzięki przeprowadzonej reorganizacji systemu skrócił się czas dojazdu karetki do pacjenta.

We wtorek (10 listopada) wojewoda podsumował wprowadzone w ostatnich latach zmiany w ratownictwie medycznym na Mazowszu. Przypomniał, że celem zmiany systemu ratownictwa medycznego, która w ciągu ostatnich ośmiu lat miała miejsce na Mazowszu, było stworzenie systemu profesjonalnego, efektywnego, zintegrowanego, a przede wszystkim sprawnego i szybkiego w działaniu. Podkreślił, że nakłady na ratownictwo były stale zwiększane i w tym czasie wzrosły o 60 proc., czyli ponad 72 mln zł.

W efekcie reorganizacji na Mazowszu powstało sześć dużych rejonów operacyjnych z pięcioma centrami dyspozytorskimi i jedną dyspozytornią medyczną. Zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z 48 w 2006 r. do sześciu w 2012 r. W każdym rejonie utworzono stanowisko lekarza koordynatora centrum dyspozytorskiego.

Wzrosła natomiast liczba miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego z 88 do 127, co zdaniem Kozłowskiego znacząco przyczyniło się do skrócenia czasu dojazdu do pacjenta.

- Gęstsze rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego, więcej miejsc wyczekiwania oznacza krótszy dystans do pokonania przez karetkę w drodze do pacjenta i wyczekiwanie bliżej potencjalnego zdarzenia - wyjaśniał wojewoda.

Podkreślił, że na Mazowszu nie ma ani jednego miejsca, gdzie czas dojazdu do najbliższego ośrodka kardiologii inwazyjnej przekraczałby tzw. złotą godzinę.

Obecnie w Radomiu i Warszawie działają Centra Powiadamiania Ratunkowego (CPR), które wchodzą w skład jednolitego systemu obsługi zgłoszeń alarmowych 112. Średni czas oczekiwania na połączenie to 12 sekund. Obsługę numerów alarmowych zapewnia specjalnie wybudowana sieć teleinformatyczna łącząca CPR-y z policją i strażą pożarną oraz dysponentami zespołów ratownictwa medycznego. Osoba wzywająca pomocy jest automatycznie lokalizowana w ciągu 8 sekund dzięki systemowi GPS, co ułatwia ustalenie miejsca zdarzenia.

W 2013 r. został opracowany i uruchomiony System Informacji o Szpitalach (SIoS), który pozwala wszystkim szpitalom w województwie mazowieckim pozyskiwać informacje o liczbie wolnych łóżek na oddziałach w innych placówkach, dzięki czemu można kierować pacjentów do odpowiednich lecznic.

Na Mazowszu wzrosła też liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), obecnie działa ich 29. Od 2010 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie działa centrum urazowe, do którego zadań należy m.in. kompleksowa diagnoza i wielospecjalistyczne leczenie pacjenta w zakresie terapii ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH