Mazowieckie: 15 tys. osób przebadanych w Zdrowej Gminie

Dzięki konkursowi Zdrowa Gmina w woj. mazowieckim około 15 tys. osób więcej skorzystało z nowotworowych badań profilaktycznych - informuje dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

O miano Zdrowej Gminy oraz nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł walczyło 80 mazowieckich gmin i dzielnic Warszawy. Chodziło o najciekawsze pomysły na promocję profilaktyki chorób nowotworowych w społecznościach lokalnych oraz najwyższy wzrost liczby zgłoszeń na badania przesiewowe.

Spośród 10 laureatów jury wyłoniło 4 zwycięskie gminy. Na I miejscu znalazły się gminy Paprotnia i Wodynie (po 50 tys. zł), II miejsce zajęły miasto i gmina Pilawa (50 tys. zł), a III miejsce - gmina Stare Babice (25 tys. zł).

Aby zachęcić swoich mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne, gminy organizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, podczas których informowały o potrzebach i możliwościach wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych.

Niektóre korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla osób mieszkających w większych odległościach od placówek medycznych organizowały transport.

Ogółem, od marca do końca sierpnia 2010 r., na mammografię zgłosiło się o 8670 kobiet więcej niż w miesiącach, kiedy nie prowadzono działań promocyjnych, a na cytologię - o 4180 więcej.

Największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała gmina Wodynie - aż o 20 proc. Z kolei gmina Paprotnia miała największy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne - o 13,6 proc.

Celem pilotażowego konkursu "Zdrowa Gmina", który zorganizowała Polska Unia Onkologii, była mobilizacja gmin do tego, by jak najskuteczniej zachęcały swoich mieszkańców do zgłaszania się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi (mammografia), szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia), finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH