Marek Balicki: Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego nie działa

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia i szefa Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie, Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, "określający strategię działań" dla poprawy jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz dostępu do leczenia, w zasadzie nie działa, bo nie może działać z przyczyn złego finansowania i sprzecznego z programem prawa.

Jak tłumaczy na łamach Gazety Wyborczej Marek Balicki program został przyjęty w grudniu 2010 r. a rok później, została stworzona ustawa o działalności leczniczej. Zgodnie z nią w jednym przedsiębiorstwie nie może działać szpital, poradnia i lecznictwo środowiskowe. Muszą być różne przedsiębiorstwa. A Narodowy Program przewiduje centra zdrowia psychicznego jako jedną strukturę organizacyjną.

Celem programu jest poprawa opieki nad ludźmi z zaburzeniami psychicznymi i zachowanie zdrowia psychicznego poprzez stworzenie środowiskowego modelu psychiatrii. Zgodnie z nim leczenie najcięższych zaburzeń nie powinno się odbywać w wielkich szpitalach psychiatrycznych, tylko w oddziałach szpitali ogólnych, które mają być uzupełniane przez oddział dzienny, zespół lecznictwa środowiskowego, poradnię, psychoterapię.

Balicki jako przykład podaje przypadek kierowanej przez siebie placówki: - Szpital Wolski został podzielony na cztery przedsiębiorstwa. Dwa z nich obejmują leczenie psychiatryczne. Jedno przedsiębiorstwo składa się z oddziału psychiatrycznego, a drugie z lecznictwa poza oddziałem. Oba zostały połączone w jedną strukturę, która nie ma żadnego odniesienia w prawie i jest autorskim wynalazkiem.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH