Mapa trądu pokrywa się z mapą biedy

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Trądem.

Tego dnia przed kościołami na całym świecie zbierane są środki na leczenie chorych na trąd. W apelu z tej okazji prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, dr Kazimierz Szałata wyraził ubolewanie, że ,,bogaty świat dawno już zapomniał o chorobie trądu", czego, niestety, nie można powiedzieć o najuboższych mieszkańcach naszego globu." Podkreślił, że ,,trąd jest dziś choroba uleczalną".

 – W ciągu ostatnich 25 lat, dzięki skutecznej terapii antybiotykowej ponad 14 mln chorych odzyskało zdrowie. Bardzo często są to jednak osoby ciężko okaleczone przez przebytą chorobę, niezdolne do samodzielnej egzystencji i wymagające do końca życia stałej opieki w specjalistycznych ośrodkach – napisał Szałata.

Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau zauważył, że ,,mapa trądu pokrywa się z mapą biedy". – Światowy Dzień Walki z Trądem jest doskonałą okazją do uświadomienia nam na nowo potrzeby odbudowania w nas wyobraźni miłosierdzia. Bez niej, mimo postępu cywilizacyjnego rozwiniętych społeczeństw trąd, głód i inne zapomniane już dziś choroby będą dalej dziesiątkowały naszych najuboższych i najsłabszych braci – wskazał Szałata.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2008 r. wykryto 249 tys. nowych przypadków trądu, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej (ponad 167 tys.) i Afryce (niemal 30 tys.). Ponad 20 tys. chorych, to dzieci poniżej 15. roku życia.

Po okresie radykalnego spadku notowanych przypadków trądu, od kilku lat liczba trędowatych nie zmniejsza się. Dotyczy to zwłaszcza Indii, które są największym ogniskiem tej choroby. Jedna trzecia wszystkich trędowatych znajduje się pod opieką ośrodków noszących imię inicjatora światowej akcji na rzecz trędowatych Raoula Follereau, w których pracują między innymi polscy misjonarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH