"Manifest udarowy" na ulicach polskich miast

Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast: Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania, będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem "Manifest udarowy". Na ekspozycję składają się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby.

Dzięki wystawie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze - jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Projektowi towarzyszy stworzona specjalnie na tę okazję strona internetowa www.manifestudarowy.pl. Ekspozycję można było już zobaczyć w Gdańsku oraz Warszawie. Kolejna odsłona wystawy ma miejsce w Katowicach w dniach 25 IX-13 X na Placu Wolności. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

Udar to ważny problem społeczny. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 70 tys. przypadków choroby i ok. 30 tys. spowodowanych nią zgonów. Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.

- Mimo tego, że udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia, wiedza polskiego społeczeństwa na temat tej choroby wciąż jest niewielka - mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

- Wystawy opowiedzą historie osób, które przeżyły udar i dzielą się swoimi doświadczeniami. Towarzysząca im strona manifestudarowy.pl pozwala głębiej zapoznać się z ich świadectwami. Umożliwia także pobranie i wyrażenie poparcia dla "Manifestu udarowego” - dokumentu opracowanego przez FUM, w którym zawarte są postulaty dotyczące zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie udaru mózgu.

W przypadku wystąpienia udaru ze względu na częste nawroty choroby niezwykle istotna jest profilaktyka wtórna. Po przebytym udarze niedokrwiennym ponowne wystąpienie choroby występuje w ciągu roku u 6-12 proc. chorych, a w ciągu 5 lat u 40- 50 proc. Dlatego też po pierwszym udarze należy stosować odpowiednie leczenie.

Kiedy dojdzie do udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie objawów choroby i natychmiastowe wezwanie pogotowia. Jeśli u pacjenta doszło do udaru niedokrwiennego i odpowiednio szybko trafi on do szpitala możliwe jest zastosowanie terapii, która może uratować mu życie oraz ograniczyć powikłania choroby.

Leczenie takie można jednak zastosować tylko do 4,5 godziny od wystąpienia udaru. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH