Mamy sukcesy w kardiologii, ale zawodzi logistyka Prof. Witold Rużyłło; Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

To logistyka może mieć ogromny wpływ na gorsze długofalowe wyniki leczenia chorych po angioplastyce w zawale serca - mówił podczas sesji kardiologicznej X Forum Rynku Zdrowia prof. Witold Ryżyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Trzeba pamiętać, że choroby serca i naczyń wciąż są w Polsce, Europie i na świecie pierwszą przyczyną zgonów - przypomniał doc. Stanisław Bartuś z II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.  Jak jednak przypomniał,  zmniejszenie śmiertelności w zawale serca w ciągu ostatnich kilku lat jest niezaprzeczalnym sukcesem w kardiologii interwencyjnej.

- Jest to zmniejszenie do poziomu, który występuje w Niemczech, a więc w jednym z najbogatszych krajów europejskim. Dzieje się tak dlatego, że chorzy z zawałami są leczeni na oddziałach kardiologii interwencyjnej i poddawani zabiegom angioplastyki wieńcowej, czyli pierwotnej angioplastyki wieńcowej w zawale serca - mówił doc. Bartuś.

Jak podał, śmiertelność wewnątrzszpitalna w Polsce w zawale serca wynosi 8,7 proc. - Taka doskonałość została osiągnięta przy finansowaniu na poziomie jednej czwartej finansowania w Niemczech - zaznaczył.

Docent przypomniał jednak, że mamy problem z umieralnością po zawale serca w ciągu roku od opuszczenia szpitala. Sugerował, że trzeba poprawić opiekę nad tymi pacjentami w ramach POZ i AOS.

Prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie zauważył, że problem może nie leżeć po stronie AOS i POZ, ale być wynikiem niedostatecznie dobrej logistyki wewnątrzszpitalnej podczas przyjęcia i leczenia pacjenta.

Profesor zwracał uwagę na zbyt długie oczekiwanie pacjenta na izbie przyjęć przed przyjęciem na oddział. Zdaniem profesora ta logistyka może mieć ogromny wpływ na długofalowe wyniki leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH