Latem spada sprzedaż leków stosowanych w najczęstszych chorobach przewlekłych. Np. sprzedaż leków, używanych w leczeniu astmy, jest najniższa właśnie w lipcu i sierpniu - informuje polityka.pl.

Eksperci zwracają uwagę, że wakacje rozleniwiają pacjentów. Także tych, którzy powinni regularnie przyjmować leki. W efekcie jesienią pojawia się więcej chorych np. z rozregulowaną cukrzycą, którzy podczas wakacji zaniedbali terapię lub pofolgowali sobie z dietą. Podobnie jak wzmożone ataki duszności, zwłaszcza u dzieci, której nie da się wytłumaczyć inaczej jak wakacyjnym poluzowaniem rygorów.

Niesystematycznie przyjmowanie ordynowanych leków dotyczy nawet pacjentów po przeszczepach czy nowotworach. Obserwacje prowadzone w szpitalach dowodzą, że właśnie zaniechanie przyjmowania leków immunosupresyjnych jest najczęstszym powodem odrzucenia przeszczepu.

Polacy zaś pod względem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych są w niechlubnej czołówce Europy.

Jak mówił nam wcześniej prof. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, motywacja pacjentów do podejmowania i kontynuacji leczenia jest wysoka jedynie wówczas, gdy choroba ma uciążliwe objawy. - Polacy wśród Europejczyków najściślej przestrzegają zaleceń lekarskich, gdy te dotyczą antybiotykoterapii. Natomiast w przypadku chorób przewlekłych, praktycznie co drugi pacjent przerywa terapię w ciągu pierwszego roku jej stosowania - mówił.

- W sytuacji, gdy chory nie odczuwa doraźnie dolegliwości, przestaje ściśle trzymać się schematu leczenia lub całkowicie zaprzestaje jego stosowania. W takim przypadku trzeba zdyscyplinować chorego. W jej materii istotną rolę odgrywają lekarze - zaznaczał profesor.

Ekspert zwracał uwagę,  że koszty ponoszone z tego powodu przez system ochrony zdrowia stanowią ok. 10% budżetu NFZ, tj. 6 mld zł.

Niesystematyczne przyjmowanie leków zmniejsza stopień efektywności terapii, a tacy pacjenci nie mają praktycznie szans na wyjście z choroby.

Eksperci zwracają uwagę, że za nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich często odpowiadają sami lekarze. Jako momentem krytycznym, decydującym o przerwaniu leczenia,wskazują m.in. zły kontakt z lekarzem prowadzącym, nierozumienie schematu terapii. Istotną rolę odgrywają też względy emocjonalne, wiara pacjenta w konieczność leczenia i współodpowiedzialność za proces terapeutyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH