II edycja programu edukacyjnego "Mam haka na raka" zostanie poświęcona rakowi szyjki macicy. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany i będzie prezentowany w mediach.

- Rak szyjki jest nowotworem, którego nie tylko można wcześnie wykryć, ale i którego wystąpieniu można zapobiegać. Niestety, w Polsce co roku umiera na niego niepotrzebnie 2 tys. kobiet. Dlatego ja patrzę na was z ogromną nadzieją, licząc, że razem z waszymi matkami, ciotkami, babkami, koleżankami, kolegami, nauczycielami pomożecie nam tego raka pokonać - powiedział dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii (PUO), do obecnej na piątkowych (17 kwietnia) warsztatach dla młodzieży.

- Dzięki wam może dojść do takiej sytuacji, jaka jest w krajach skandynawskich, gdzie rak szyjki został praktycznie wyeliminowany, przy pomocy szeroko pojętej profilaktyki, dzięki temu, że wszystkie kobiety regularnie się badają, a młode panie namawiają starsze do badań - dodał dr Luboiński.

Przypomniał, że obecnie medycyna dysponuje jeszcze jednym orężem w walce z rakiem szyjki - szczepionką przeciwko najważniejszym typom wirusa, które go wywołują.

PUO jest organizatorem programu "Mam haka na raka", który ma stanowić wsparcie i uzupełnienie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Honorowy patronat nad nim objęli minister edukacji, minister zdrowia, rzecznik praw dziecka, przewodniczący senackiej i sejmowej komisji zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

- Żeby rakowi szyjki można było skutecznie zapobiegać, trzeba o tej chorobie umieć rozmawiać. Mam nadzieję, że wasza kampania pomoże otworzyć się polskim kobietom na ten problem - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Program "Mam haka na raka" jest inicjatywą zaplanowaną na kilka lat. Jego celem jest edukacja młodych ludzi w zakresie chorób nowotworowych oraz docieranie za ich pośrednictwem do osób im najbliższych - rodziców, dziadków czy sąsiadów, aby i oni zrozumieli potrzebę systematycznych badań profilaktycznych.

W tym roku do udziału w programie zaproszono 3 tys. szkół z całej Polski. Na zaproszenie odpowiedziało 665 pięcioosobowych zespołów, w skład których wchodzi zawsze czworo uczniów i nauczyciel - opiekun. W pierwszym etapie uczestnikom przekazywano minimum wiedzy na temat nowotworów, którą mieli dalej wykorzystać w swoich szkołach, miastach i regionach przygotowując plakaty, ulotki, happeningi, specjalne lekcje z udziałem ekspertów. Na tej podstawie, do II etapu wyłoniono 101 zespołów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH