Maltańska Służba Medyczna weźmie udział w zabezpieczeniu ŚDM w Krakowie Do współpracy przy ŚDM zostały zaproszone organizacje i instytucje wspierające system ratownictwa medycznego. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Maltańska Służba Medyczna zorganizuje 30 ambulansów medycznych oraz wielonarodową medyczną obsługę wolontariuszy w zabezpieczeniu ŚDM w Krakowie w dniach 25-31 lipca - poinformował PAP Tomasz Tarnowski z Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Dodał, że drużyna ratowników Maltańskiej Służby Medycznej będzie również współtworzyła bezpośrednie zabezpieczenie dla papieża Franciszka.

Tarnowski, który w Fundacji Związku Kawalerów Maltańskich jest odpowiedzialny za kontakty z mediami podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży będą największą imprezą masową w Polsce w ostatniej dekadzie. Szacuje się, że do Krakowa przyjedzie od 1 do 1,5 mln pielgrzymów z różnych stron świata.

- Państwowe służby ratunkowe w regionie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa medycznego tak dużego wydarzenia. Z tego powodu do współpracy przy ŚDM zostały zaproszone organizacje i instytucje wspierające system ratownictwa medycznego, m.in. Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska - zaznaczył Tarnowski.

Poinformował, że Maltańska Służba Medyczna zgłosiła gotowość do udziału w zabezpieczeniu ŚDM i oddała do dyspozycji: 12 ambulansów z Polski wraz z obsadą personelu medycznego; 18 ambulansów z zagranicy, w tym 16 z Niemiec, 2 z Węgier; wozy logistyki: 1 wóz dowodzenia, 7 pojazdów transportowych z Niemiec, 2 quady, 5 pojazdów transportowych dla wolontariuszy; namiot szpitalny 1; 40 profesjonalnie wyposażonych, medycznych patroli pieszych Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, razem blisko 100 osób.

Przybędzie też ok. 200 specjalnie przeszkolonych wolontariuszy z różnych krajów Europy (Litwa, Ukraina, Niemcy, Belgia, Albania, Austria, Słowacja, Węgry) do obsługi sektora dla osób niepełnosprawnych.

- Naszymi głównymi zadaniami będzie wsparcie zabezpieczania medycznego oraz obsługa sektora dla osób niepełnosprawnych. Udostępnimy w sumie 30 ambulansów, w tym dwa z najnowocześniejszą w Europie zabudową medyczną. Wiemy, że jedna z naszych karetek będzie oddelegowana do bezpośredniego zabezpieczenia papieża Franciszka - mówi Tarniwski.

Zaznacza: - Wielonarodowość zespołu wolontariuszy to nasz atut. Nie wszyscy pielgrzymi, szczególnie w sytuacji stresu związanego z wypadkiem, będą sprawnie porozumiewać się w języku angielskim. Możliwość wsparcia ich w języku ojczystym będzie naprawdę nieoceniona - powiedział Marcin Świerad członek rady Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Medyczna.

Maltańska Służba Medyczna w Polsce została utworzona w 1991 roku wraz reaktywowaniem działalności Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Obecnie w Polsce funkcjonuje 16 oddziałów MSM.

Wierna ideałom i 900-letniej tradycji Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zawartej w haśle "Obrona wiary - pomoc potrzebującym", MSM  prowadzi działalność charytatywno-opiekuńczą oraz edukacyjną w zakresie promocji zdrowia; prowadzi kursy pierwszej pomocy; organizuje zabezpieczenie medyczne imprez, pielgrzymek, dużych zgromadzeń ludzi; organizuje działalność wychowawczą wśród młodzieży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH