Małopolskie: w Olkuszu i Wadowicach przyśpieszą z inwestycjami w lądowiska

Funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych w Olkuszu i Wadowicach jest zagrożone przez brak lądowisk dla śmigłowców ratowniczych. Władze powiatów i szpitali zapowiadają przyśpieszenie inwestycji.

Jak podaje Gazeta Krakowska, na budowę lądowiska przy Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Wadowicach potrzeba miliona złotych. Funduszami takimi nie dysponuje ani lecznica, ani Starostwo Powiatowe w Wadowicach, choć to ostatnie zapowiada, że ma zarezerwowane w budżecie na ten cel 120 tys. zł. Pozostałe pieniądze powiat chciałby pozyskać ze środków unijnych.

Na korzyść wadowickiej inwestycji przemawia fakt, że w czerwcu br. zostało już wydane pozwolenie na budowę lądowiska dla śmigłowców ratowniczych dla ZOZ. Tymczasem powiat olkuski ma problem nawet z lokalizacją lądowiska. Przyszpitalne lądowisko nie spełnia wymagań. Rozważane jest zlokalizowanie lądowiska między budynkami szpitala a sanepidu. W miejscu tym stoi jednak wysoki, nieczynny komin.

- Jeśli ta lokalizacja uzyskałaby akceptację, nie widzę problemu, aby komin rozebrać. Wkrótce odbędzie się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na którym na pewno zostanie poruszona kwestia inwestycji w budowę lądowiska. Temat był również dyskutowany na spotkaniu z dyrekcją NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Antoni Kwaśniewski, starosta olkuski.

Wskazuje, że lecznica jest spółką prawa handlowego, ale i ona ma możliwości pozyskiwania różnych środków, które mogłyby zapewnić dofinansowanie inwestycji. Zapewnia też, że prace nad poszukiwaniem najkorzystniejszej lokalizacji lądowiska zostaną zintensyfikowane, gdyż powiat zdaje sobie sprawę, że posiadanie go oznacza być albo nie być dla szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie SOR m.in. dotyczące lądowisk, powinny zostać spełnione do końca 2011 roku Jak podaje resort zdrowia, obecnie jednak tylko 26 proc. oddziałów spełnia wszystkie wymagania ustawowe. Reszta SOR-ów nie była w stanie spełnić do końca 2011 roku wszystkich warunków określonych w obowiązującym rozporządzeniu. W szczególności - trudności dotyczyły dysponowania lądowiskiem. Stąd prace Ministerstwa Zdrowia nad rozporządzeniem, które ma zastąpić dotychczas obowiązujące.  

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przekazane do uzgodnień zewnętrznych w dniu 13 października 2011 roku, doprecyzowuje wymagania dotyczące dysponowania przez SOR całodobowym lotniskiem a przypadku braku możliwości wybudowania przez SOR lotniska, dopuszcza możliwość dysponowania lądowiskiem.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać w terminie 14 dni od dnia jego ogłoszenia, z tym, że wymagania dotyczące lotnisk i lądowisk będą musiały być spełnione do dnia 1 stycznia 2014 roku. Projekt rozporządzenia wprowadza okres przejściowy na dostosowanie tych obiektów do wymagań rozporządzenia. Prace budowlane w tym zakresie trwają - 110 podmiotów leczniczych buduje lotniska lub lądowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH